Kastamonu ilinde yaşanan yaban hayatı-insan çatışmasının tespiti
Identification of human-wildlife conflict in Kastamonu province
  1. Tez No: 1006612
  2. Yazar: ONUR KIRMIZIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Artan insan nüfusu, arazi kullanım biçimlerinde meydana gelen değişimler, habitat parçalanması ve tarımsal faaliyetlerin genişlemesi, yaban hayvanları ile insanların yaşam alanlarının daha fazla örtüşmesine yol açmaktadır. Bu durum ise yaban hayatı–insan çatışmalarının giderek daha yaygın hale gelmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, Kastamonu ili ve ilçeleri özelinde yaban hayvanları ile insan arasındaki etkileşimler ve çatışma türleri son on yıllık dönem esas alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Kastamonu ilinde meydana gelen yaban hayatı-insan çatışmalarının mekansal ve tür bazlı dağılımını ortaya koymak, çatışma nedenlerini belirlemek ve bu etkileşimlerin yönetimine yönelik değerlendirmeler sunmaktır. Araştırma kapsamında, yerel ve ulusal haber siteleri, sosyal medya platformları ve ilgili literatür taranarak son on yıl içerisinde raporlanan yaban hayatı-insan çatışması olayları derlenmiştir. Bunun yanı sıra, kırsal alanlarda yaşayan yerel halk ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bilgiler de çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler yaban hayvanı türü, çatışma türü ve ilçe bazında sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda, yaban domuzu ve bozayı türlerinin daha çok tarımsal ürün zararları ve yerleşim alanlarına yaklaşma olaylarıyla öne çıktığı görülmüştür. Kızılgeyik, karaca ve vaşak türlerinin ise ağırlıklı olarak trafik kazaları ile ilişkilendirildiği belirlenmiştir. Kurt, tilki ve sansar gibi türlerin daha çok yerleşim çevresinde görülme, küçükbaş ve kümes hayvanlarına yönelik zararlar ile ilişkilendirildiği tespit edilmiştir. Bulgular, çatışma olaylarının özellikle kırsal yerleşimlerin ormanlık alanlarla yakın temas içinde bulunduğu ilçelerde yoğunlaştığını ve türlere bağlı olarak farklı çatışma biçimlerinin öne çıktığını göstermiştir. Çalışma sonuçları, yaban hayatı-insan çatışmalarının azaltılmasına yönelik planlama, bilinçlendirme ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing human population, changes in land use patterns, habitat fragmentation and the expansion of agricultural activities have led to a greater overlap between human settlements and wildlife habitats. This situation has resulted in a growing frequency of human–wildlife conflicts. In this thesis, the interactions and conflict types between wildlife and humans in Kastamonu province and its districts were evaluated based on the last ten-year period. The main objective of the study is to reveal the spatial and species-based distribution of human–wildlife conflicts in Kastamonu, to identify the main causes of these conflicts, and to provide evaluations for their management. Within the scope of the research, human–wildlife conflict cases reported over the past decade were compiled through the examination of local and national news sources, social media platforms, and relevant literature. In addition, information obtained from interviews conducted with local residents living in rural areas was also included in the study. The obtained data were classified and analyzed based on wildlife species, conflict type, and district. In this context, wild boar and brown bear were found to stand out mostly through incidents involving damage to agricultural crops and approaches to residential areas. Red deer, roe deer, and lynx, on the other hand, were determined to be associated predominantly with traffic accidents. Species such as wolf, fox, and marten were found to be more frequently associated with occurrences around settlements and damages to small livestock and poultry. The results also show that conflict incidents are concentrated particularly in districts where rural settlements are in close proximity to forested areas, and that different types of conflicts emerge depending on the species involved. Overall, the findings highlight the necessity of developing effective planning, awareness-raising, and management strategies to mitigate human–wildlife conflicts.