Schiff baz içeren benzoiltiyoüre poli-homo ve heteronükleer metal komplekslerinin sentezi, ligandın kimyasal adsorpsiyonda reçine özelliğinin incelenmesi
Synthesis of schi̇ff base containing benzoylthiourea poly-homo and heteronuclear metal complexes, and investigation of the ligand's resin properties in chemical adsorption
  1. Tez No: 1006611
  2. Yazar: YASİN EMRAH ATAGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, C39H32O2N8S4 (SA2BT9) ligandı ve beş yeni bakır, cıva ve gümüş çoklu homo ve hetereonükleer metal kompleksi sentezlenerek, yapılar Element Analiz, FT- IR, 1H-NMR, 13C NMR, UV-VIS, SEM-EDX ve toz X-ışını Kırınım yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bu hazırlanmış ligand, Schiff baz fonksiyonelli benzoiltiyoüre türevidir. Bu yeni bileşik, tiyon, karbonil, azometin gibi kenetleme grupları aracılığıyla geçiş metal iyonları ile kompleks oluşturma eğilimi göstermektedir. Dahası bu katı ligandın moleküller arası ve moleküller içi bağlayıcı etkileşimleri, onları reçine benzeri davranış gösteren ve özellikle kimyasal adsorpsiyon yoluyla metal iyonlarını uzaklaştırabilen maddeler haline getirebilmektedir. Bu nedenle SA2BT9 ligandı, eser düzeydeki Hg(II) toksik iyonlarının ayrılması için taşıyıcı reçine olarak değerlendirilmiştir. Sulu ortamda Hg(II) iyonunun ayrılması için katı faz ekstraksiyonu deneyleri yapılmıştır. Çözeltiler, Grafit Fırınlı AAS ile analiz edilmiştir. Bu çalışma da SA2BT9 bileşiği, Hg(II)'nin kimyasal ayrılmasında yüksek aktivite göstermiştir. Burada tasarlanan yeni çok merkezli SA2BT9 ligand sistemi, metal konsantrasyonu 30ppm olduğunda, civanın %100 verimlilikle geri kazanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu şelatlama maddesi, eser miktarda bakır, gümüş iyonlarının analitik amaçlar için ayrılmasın da da sensör özelliği gösterebilir çünkü SA2BT9 ligandının özellikle gümüş kompleksleri eldesinde yüksek performans gösterdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, C39H32O2N8S4 (SA2BT9) ligand and its five novel cupper, mercury and silver poly homo and hetereonuclear metal complexes have been synthesized and characterized by elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C NMR, UV-VIS, SEM-EDX and powder X-ray Diffraction methods. This prepared ligand is Schiff base functionalized benzoylthiourea derivative. This new compound has strong tendencies to form complexes with transition metals ions through the thione, carbonyl, azomethine chelating group. Moreover, the intermolecular and intramolecular linker interactions of this solid ligand can make them materials that exhibit resin-like behavior and are able to remove metal ions, especially by adsorption. Therefore, the compound SA2BT9 has been evaluated as a carrier resin for the separation of trace level Hg(II) toxic ions. The solid phase extraction experiments of Hg(II) ion in aqua media were performed with batch method. The solutions were analyzed using Graphite Furnace AAS. In this work, we have been demonstrated the high selectivity of compound SA2BT9 towards mercury ions. The new multidentate SA2BT9 ligand systems here designed allows the recovery of mercury with 100% efficiency when the metal concentration is around 30ppm. In addition, this chelating agent can also be used to recognition of trace amounts of cupper, silver ions for analytical purposes as sensor because this SA2BT9 ligand has been proven to show high performed in the synthesis of these metal complexes.