Broiler ve köy tavuğu tüylerinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of broiler and free-range chicken feathers from a sustainability perspective
- Tez No: 1006620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel kanatlı sektörü, artan hayvansal protein ihtiyacını karşılamak amacıyla son elli yılda yoğun bir genetik seleksiyon sürecine girmiştir. Bu sürecin en somut çıktıları olan broiler (etçi) tavuklar, hızlı büyüme performansı ve optimize edilmiş yemden yararlanma oranları ile karakterize edilirken; köy tavukları, düşük girdi sistemlerine yüksek adaptasyon yetenekleri ve genetik çeşitlilikleri ile sürdürülebilir hayvancılığın temelini oluşturmaktadır. Bu iki genotip arasındaki en belirgin fenotipik ayrışma alanlarından biri, canlının dış dünya ile etkileşimini sağlayan en büyük organın bir parçası olan tüy yapısıdır. Kuşlar için tüyler; termoregülasyon, mekanik koruma ve duyusal algı gibi hayati fonksiyonları yerine getiren karmaşık bir epidermal türevdir. Bu çalışmada 10 adet yerli köy tavuğu tüyü ve 10 adet broiler tavuk tüyü kullanıldı. Bu çalışmanın temel amacı; broiler ve köy tavuklarının tüy mikro-mimarisi ve mineral madde farklılıklarını karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamında, her iki türden alınan tüy numuneleri mineral madde analizi için ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi) yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, broiler tavuklarda tüy gelişiminin metabolik enerjinin kas kütlesine yönlendirilmesi nedeniyle daha yavaş seyrettiği, buna karşın köy tavuklarının daha sık ve termal izolasyona uygun bir tüy örtüsüne sahip olduğu görülmektedir. Sonuç olarak çalışma, tüy yapısının sadece bir örtü değil, üretim sistemlerinin sürdürülebilirliği, hayvan refahı ve biyolojik direnç üzerinde kritik bir unsur olduğunu bilimsel bir çerçevede ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The global poultry sector has undergone an intensive genetic selection process over the last fifty years to meet the increasing demand for animal protein. Broiler chickens, the most tangible outputs of this process, are characterized by their rapid growth performance and optimized feed utilization rates; while village chickens, with their high adaptability to low-input systems and genetic diversity, form the basis of sustainable livestock farming. One of the most significant phenotypic differences between these two genotypes is the feather structure, which is part of the largest organ enabling the organism's interaction with the outside world. For birds, feathers are a complex epidermal derivative that performs vital functions such as thermoregulation, mechanical protection, and sensory perception. In this study, 10 native village chicken feathers and 10 broiler chicken feathers were used. The main objective of this study was to compare the feather microarchitecture and mineral composition differences of broiler and village chickens. Within the scope of the study, feather samples from both species were examined using ICP-OES (Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometry) for mineral composition analysis. In light of the data obtained, it was observed that feather development in broiler chickens proceeds more slowly due to the redirection of metabolic energy to muscle mass, whereas village chickens have a denser and more thermally insulating feather coat. Consequently, the study scientifically demonstrates that feather structure is not merely a covering, but a critical element in the sustainability of production systems, animal welfare, and biological resilience.