Ankara civarında tavuk, hindi, ördek ve kazlarda Helmint faunası
The Helminth faunain chickens, turkeys, ducks and geese in the region of Ankara
  1. Tez No: 23960
  2. Yazar: FEYZULLAH GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Ankara civarında tavuk, hindi, ördek ve kazlarda hel- mint faunasını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Ankara ve Kırıkkale illeri ile bu illere bağlı 11 ilçe ve köylerden toplanan 65' i işletme, 50' si köy tavuğu 115 tavuk, 15' i iş letmelerden, 35' i köylerden 50 hindi, tamamı köylerden 50 ördek ve 50 kaz üzerinde yürütülmüştür. Laboratuvara getirilen hayvanların dışkıları alı narak kontrol edilmiş ve otopsileri yapılmıştır. Otopsi sonuçlarına göre kanatlıların % 72.45' i çeşitli helmintler- le enfekte bulunmuş, enfeksiyon tavuklarda % 59.13, hindilerde % 72, ördek lerde % 78 ve kazlarda % 98 yaygın olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Helminth Fauna in Chickens, Turkeys, Ducks and Geese in the Region of Ankara This study was made for determining the helminth fauna in chick ens, turkeys, ducks and geese in the region of Ankara. In this investigation, totally 115 chickens (65 chickens from different farms, 50 chickens from villages), 50 turkeys (15 turkeys from farms, 35 from villages), 50 ducks and 50 geese (from villages) were examined for helminth infections. According to necropsy results, 72.45 % of poultry that were examined found to be infected with various helminths. Infections were about 59.13 % in chickens, 72 % in turkeys, 78 % in ducks and 98 % in geese.