Reinventing the Nation: Discourse, Identity, and the Aqyal Movement in Post-2014 Yemen
2014 Sonrası Yemen'de Ulusun Yeniden İnşası: Söylem, Kimlik ve Aqyal Hareketi
  1. Tez No: 1006650
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULJALIL ABDULWALI AL-KUBATI
  3. Danışmanlar: DR. HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans araştırması, Yemen'de 2011 sonrası siyasal parçalanma ve 2014 Husî hareketinin iktidarı ele geçirmesinin ardından ortaya çıkan“Aqyal”adlı Yemen milliyetçi hareketini söylemsel bir alan olarak incelemektedir. Çalışma, Aqyal söyleminin“otantik Yemenli”kimliğini nasıl inşa ettiğini, özellikle Sebe ve Himyer gibi İslam öncesi Yemen medeniyet mirasını nasıl yeniden canlandırdığını ve bunun yanında Haşimi siyasal teolojisi ile soy temelli meşruiyet anlayışına karşı nasıl bir karşıtlık geliştirdiğini analiz etmektedir. Araştırma şu temel sorulara odaklanmaktadır: (1) Aqyal söylemi“otantik Yemenli”kimliğini nasıl kurmaktadır? (2) Özellikle Haşimi siyasal projesi bağlamında“öteki”nasıl tanımlanmakta ve temsil edilmektedir? (3) Hareket hangi tarihsel, kültürel ve sembolik repertuvarları seferber etmektedir? (4) Bu söylemin ideolojik ve toplumsal sonuçları nelerdir? Çalışma, nitel, yorumlayıcı ve antropolojik bir yaklaşım benimsemektedir. Araştırma verileri; dijital ve sınırlı ölçüde fiziksel katılımlı gözlem, aktivistler ve kanaat önderleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar ile 2018–2024 yılları arasında üretilmiş Aqyal bildirileri, sosyal medya içerikleri, sembolik görseller ve çok modlu materyallerden oluşmaktadır. Analitik çerçeve; milliyetçilik kuramı, söylem kuramı, Foucaultcu soybilim yaklaşımı ve etnografik yorumlama yöntemlerini bir araya getirmektedir. Bu araştırma, çatışma sonrası ve Batı dışı bir bağlamda kimlik inşası, antagonistik siyaset ve milliyetçi söylem süreçlerine ilişkin ampirik olarak temellendirilmiş bir analiz sunarak milliyetçilik çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Abstract This MA research examines the Yemeni nationalist movement known as Aqyal as a discursive field that emerged in the aftermath of Yemen's political fragmentation following the 2011 uprising and the 2014 Houthi takeover. The study investigates how Aqyal constructs a narrative of“authentic Yemeni”identity through the revival of pre-Islamic civilizational heritage, particularly the Sabaean and Himyarite legacies, while articulating antagonism toward Hashemite political theology and descent-based legitimacy.
Özet (Çeviri)
The research addresses four main questions: (1) How does Aqyal construct the notion of the“authentic Yemeni”? (2) How does it define and represent the“Other,”particularly the Hashemite political project? (3) What symbolic, historical, and cultural repertoires does the movement mobilize? (4) What are the ideological and social implications of this discourse? The study adopts a qualitative, interpretive, and anthropological approach. The data consist of digital and limited offline participant observation, semi-structured interviews with activists and opinion leaders, and a corpus of Aqyal statements, social media content, symbolic imagery, and multimodal materials produced between 2018 and 2024. The analytical framework combines theories of nationalism, discourse theory, Foucauldian genealogy, and ethnographic interpretation. By offering an empirically grounded analysis of identity formation, antagonistic politics, and nationalist discourse in a conflict-affected non-Western context, this research seeks to contribute to the broader field of nationalism studies.