Lek-Lek Dergisi (transkripsiyon-aktarma-gramatikal dizin)
Lek-Lek Journal (transcription-transfer-grammatical index)
- Tez No: 1006720
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE YÜKSELEN PELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan basın tarihinin önemli bir dönemini temsil eden Lek-Lek dergisini konu alarak, mizahın toplumsal, kültürel ve edebî işlevlerini incelemeyi, derginin transkripsiyonunu sunarak; Türkiye Türkçesi'ne aktarmayı ve gramatikal dizinini yapmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 1905–1920 yılları arasında Azerbaycan'da basın ve mizah kültürünün gelişimi tarihsel bağlam içinde ele alınmış; Lek-Lek dergisinin ortaya çıkışı, yayın politikası, dil ve üslup özellikleri, tematik yapısı ve dönemin toplumsal yapısıyla ilişkisi ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Ardından eserin Latin harfli metne transkripsiyonu yapılarak Türkiye Türkçesine aktarılmış ve gramatikal dizin eklenmiştir. Çalışmada, derginin yalnızca bir mizah yayın organı değil, halkın düşünsel direncini, ahlaki değerlerini ve kimlik bilincini koruyan bir kültürel platform olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Derginin müdür ve editörleri olan Mehemmed Mir Fetullayev ve Cabbar Askerzade'nin eserleri üzerinden, Lek-Lek'in mizahı halkın sesi hâline getiren özgün bir söylem geliştirdiği belirlenmiştir. Derginin dili, dönemin diğer yayın organlarından farklı olarak sade ve halk merkezli bir anlayışa dayanmış; mizahın eleştirel gücü aracılığıyla halkın sosyal farkındalığı artırılmıştır. Araştırma sonuçları, Lek-Lek dergisinin Azerbaycan'da modern basın geleneğinin oluşumunda ve edebiyatın toplumsal işlev kazanmasında bir köprü görevi üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Lek-Lek, a journal representing a significant period in the history of the Azerbaijani press, and examines the social, cultural, and literary functions of humor. It aims to present a transcription of the journal, render it into Modern Turkish, and provide a grammatical index. Within this framework, the development of press and humor culture in Azerbaijan between 1905 and 1920 is evaluated within its historical context. The study further analyzes the emergence of Lek-Lek, its editorial policy, linguistic and stylistic features, thematic structure, and its relationship with the socio-cultural dynamics of the period in detail. Subsequently, the journal was transcribed into the Latin alphabet, rendered into Modern Turkish, and supplemented with a grammatical index. The findings reveal that Lek-Lek functioned not only as a humor publication but also as a cultural platform that sustained the intellectual resilience, moral values, and collective identity of society. Through the works of its editor-in-chief and editors, Mehemmed Mir Fetullayev and Cabbar Askerzade, the journal developed a distinctive discourse that positioned humor as the voice of the people. Unlike other contemporary publications, its language is characterized by a plain and accessible style. By means of the critical power of humor, it contributed to raising social awareness. The results of the study demonstrate that Lek-Lek assumed a bridging role in the formation of a modern press tradition in Azerbaijan and in enabling literature to acquire a broader social function.