The role of social media as bio- power and panoptic tool: Discourse analysis of State's COVID-19 pandemic sharings onhealth
Sosyal medyanın bir biyoiktidar ve panoptikon aracı olarakrolü: Devletin COVİD-19 pandemisine ilişkin sağlıkpaylaşımlarının söylem analizi
- Tez No: 1006721
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın ortaya çıkmasından bu yana iktidarda varlığını sürdüren egemen her güç çeşitli yöntemler aracılığıyla yönetiminde olan toplum üzerinde farklı gözetim ve kontrol mekanizmaları geliştirmiştir. Süregelmiş tüm iktidarlar kendi söylemini topluma benimsetmek üzere çeşitli yöntemler uygulamıştır. Toplum içerisindeki farklılıklar ve aykırı durumların işleyişi aksatması nedeniyle iktidarlar meşruiyetini görünür kılmak üzere toplumu disiplin altına alarak denetlemeyi ve düzenlemeyi amaçlamaktadırlar. Foucault'ya göre iktidar, mekan ve bedenler üzerinden bireylere, bireyler aracılığyla da toplumu kontrol altında tutmak amacıyla gözetim, disiplin ve denetimi elde etmeye çalışmaktadır. Biyo-iktidar, toplum hayatını izleyip, yorumlayıp ve yeniden yapılandıran bir iktidar biçimi olarak anlaşılmaktadır. Foucault'un kavramsallaştırdığı bu yeni iktidar yapılanmasında gözetim olgusu önemli bir rol oynamaktadır. Biyo-iktidarın gerçekleştirdiği politikalar biyopolitika olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bütün unsurları araçsallaştıran ve toplumu yönlendirerek gözetleme amacıyla sosyal medyada egemen iktidar denetiminde sunulan içeriklerin rolü büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Foucault'nun biyoiktidar, panoptikon kavramlarından yola çıkılarak, Covid-19 pandemisi sürecinde T.C. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca'nın Twitter (X) üzerinden yaptığı paylaşımlar incelenmiştir. Çalışma, 11 Mart-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında paylaşılan içerikler üzerinden, devletin dijital platformlar aracılığıyla bireyleri nasıl gözetim altına aldığı, yönlendirdiği ve denetlediği sorularına odaklanmaktadır. Bu kapsamda hegemonya ve rızanın üretimi kavramlarıyla birlikte panoptik gözetimin pandemi döneminde aldığı yeni biçimler irdelenerek, bu dönemdeki iletişimin toplumsal kontrol mekanizmalarıyla ilişkisi ortaya konulmaktadır. Çalışma kapsamında Twitter içerikleri ele alınarak, niceliksel ve niteliksel çözümleme yöntemleri kullanılmış ve buna bağlı olarak toplumun maruz kaldığı içeriklerin günlük alışkanlıklarını ne derece ve ne şekilde etkilediği, sosyal medya üzerinden uygulanan gözetim ve denetim mekanizmalarına ilişkin algı düzeyleri elde edilen bulgular ile analiz edilmiş ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of humanity, every dominant power that has maintained its presence has developed various surveillance and control mechanisms over the society it governs through different methods. All power structures throughout history have employed various methods to impose their discourse on society. Because differences and dissenting situations within society disrupt its functioning, powers aim to control and regulate society by disciplining it in order to make their legitimacy visible. According to Foucault, power seeks to obtain surveillance, discipline, and control through individuals via spaces and bodies, and through individuals, to keep society under control. Bio-power is understood as a form of power that monitors, interprets, and restructures social life. In this new power structure conceptualized by Foucault, the phenomenon of surveillance plays a significant role. The policies implemented by bio-power appear as biopolitics. Today, the role of content presented on social media under the control of dominant powers, which instrumentalizes all elements and aims to direct and monitor society, is of great importance. This thesis examines the Twitter posts of the Turkish Minister of Health, Prof. Dr. Fahrettin Koca, during the Covid-19 pandemic, drawing on Foucault's concepts of biopower and the panopticon. The study focuses on how the state monitors, directs, and controls individuals through digital platforms, based on content shared between March 11 and May 31, 2020. In this context, the concepts of hegemony and the production of consent are explored, along with the new forms of panoptic surveillance during the pandemic, revealing the relationship between communication and social control mechanisms during this period. Using quantitative and qualitative analysis methods, the study analyzes Twitter content to determine the extent to which the content affects daily habits and the perception levels regarding surveillance and control mechanisms implemented through social media.