Genel anestezi altında opere edilecek hastalarda videolaringeal maske ve direkt laringoskopi kullanılarak yapılan entübasyon işleminin karşılaştırılması
- Tez No: 1006727
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLBİN ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Güvenli anestezi pratiğinde etkili havayolu yönetimi kritik bir öneme sahiptir. Görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler anestezi alanında da etkili olmuştur ve klinik pratiğimize pek çok yeni cihaz girmiştir. Bu kapsamda SaCo-VLM™ video laringeal maske (VLM), eş zamanlı görüntüleme sağlayarak ventilasyonun yanı sıra entübasyona da olanak tanıyan yenilikçi bir supraglottik havayolu aracıdır. Ancak, bu cihazın entübasyon özelliğinin kullanıldığı ve direkt laringoskopi (DL) ile karşılaştırıldığı klinik veri sayısı sınırlıdır. Amaç: Bu çalışmada, genel anestezi altında elektif cerrahi uygulanan hastalarda, SaCoVLM™ ve direkt laringoskopi yöntemlerinin hemodinamik etkiler, entübasyon başarısı, işlem süresi ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Mart–Haziran 2024 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülen çalışmaya, toplam 204 hasta dahil edildi (VLM grubu: n=103; DL grubu: n=101). Hastalara ait demografik veriler, STOP-Bang skoru ve anatomik havayolu parametreleri kaydedildi. Entübasyon işlemi gerçekleştirilirken belirlenen zaman kesitlerinde hemodinamik değişiklikler (Sistolik Kan Basıncı(SKB), Diyastolik Kan Basıncı(DKB), Orta Arter Basıncı(OAB), nabız, Kan Oksijen Satürasyonu( SpO₂), entübasyon başarı oranı, işlem süresi ve işlemle ilişkili komplikasyonlar analiz edildi. Bulgular: VLM grubunda hemodinamik parametrelerdeki değişiklikler minimal düzeydeydi. Preoperatif dönem ve indüksiyon sonrası değerler karşılaştırıldığında VLM Grubunda SKB için t=2.17, p=0,032, DKB için t=-2,51,p=0,0137,OAB için t=-0,27, p=0,7846,nabız için t=1,36, p=0,178 idi. DL Grubunda ise SKB için t=-2,53,p=0,0131, DKB için t=-7,87, p<0,001, OAB için t=-5,28,p<0,001 ve nabız için t=-8,07, p<0,001 olarak bulundu. DL grubunda entübasyon sonrası SKB, DKB, OAB ve nabız değerlerinde anlamlı artışlar saptanırken, VLM grubunda bu parametrelerdeki değişiklikler istatistiksel olarak daha az belirgindi. VLM grubunda preoperatif değerlere kıyasla entübasyon sonrası özellikle OAB ve nabızda anlamlı bir farklılık izlenmemesi, hemodinamik stabilitenin korunduğunu düşündürmektedir. VLM Grubunda ilk denemede laringeal maske yerleşim oranı %94,2 olarak saptandı. İlk denemede entübasyon başarısı VLM grubunda %89,3, DL Grubunda %81,2 idi. VLM Grubunda toplam işlem süresi DL grubuna göre daha yüksekti.(VLM G: 37,4 ±18,13 sn , DL G:27,6 ±17,72 sn, p<0,0001). Buna rağmen laringeal maske yerleşimi sonrası VLM Grubundaki entübasyon süresi tek başına ele alındığında DL grubuna kıyasla süre daha kısaydı. (DL: 27,6±17,72 sn ve VLM: 19,2±12,37 sn; p<0,0001). Ayrıca, VLM grubunda laringeal maske yerleşim süresi 18,7 ± 11,30 sn olarak saptandı. DL grubunda entübasyon süresinin 27,6 ± 17,72 sn olduğu göz önüne alındığında, VLM grubunda hastaların apne süresinin daha kısa olduğu görülmektedir. VLM grubundaki hastalarda zor hava yolu belirteçlerinin yüksek oranına rağmen, orofaringeal travma, boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü gibi komplikasyonların insidansı DL grubuna kıyasla daha düşük bulundu. Sonuç: Direkt laringoskopi toplamda daha kısa entübasyon süresi sunmakla birlikte, SaCoVLM™ daha stabil hemodinamik seyir ve daha düşük komplikasyon oranı ile öne çıkmaktadır. Özellikle kardiyovasküler riski yüksek, respiratuar fonksiyonu sınırlı kritik hasta grubunda veya zor havayolu öngörülen hastalarda klinik olarak avantajlı bir seçenek olabilir. SaCoVLM™, modern anestezi pratiğinde güvenli ve etkili bir havayolu yönetim aracı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Effective airway management is critical for safe anesthesia practice. Advances in imaging technologies have also impacted the field of anesthesia, leading to the introduction of numerous new devices into our clinical practice. The SaCo-VLM™ video laryngeal mask (VLM) is an innovative supraglottic airway device that provides simultaneous imaging and allows for both ventilation and intubation. However, clinical data utilizing this device's intubation feature and comparing it with direct laryngoscopy (DL) are limited. Objective: This study aimed to compare the SaCoVLM™ and direct laryngoscopy methods in terms of hemodynamic effects, intubation success, procedure time and complications in patients undergoing elective surgery under general anesthesia. Methods: A total of 204 patients were included in the prospective study conducted between March and June 2024 (VLM group: n=103; DL group: n=101). Demographic data, STOP-Bang scores, and anatomic airway parameters were recorded. Hemodynamic changes (systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), middle arterial pressure (MAP), pulse, blood oxygen saturation (SpO₂) at specified time points during intubation), intubation success rate, procedure duration, and procedure-related complications were analyzed. Results: Changes in hemodynamic parameters were minimal in the VLM group. Comparing preoperative and post-induction values, the following were observed in the VLM group: t=2.17, p=0.032 for SBP, t=-2.51, p=0.0137 for DBP, t=-0.27, p=0.7846 for MAP, and t=1.36, p=0.178 for pulse rate. In the DL group, the following were found: t=-2.53, p=0.0131 for SBP, t=-7.87, p<0.001 for DBP, t=-5.28, p<0.001 for MAP, and t=-8.07, p<0.001 for pulse rate. Significant increases were observed in SBP, DBP, MAP, and pulse values after intubation in the DL group, while changes in these parameters were statistically less significant in the VLM group. Compared to preoperative values in the VLM group, no significant differences were observed after intubation, particularly in MAP and pulse, suggesting that hemodynamic stability was maintained. The laryngeal mask placement rate on the first attempt in the VLM group was 94.2%. First-attempt intubation success was 89.3% in the VLM group and 81.2% in the DL group. The total procedure time was longer in the VLM group than in the DL group (VLM G: 37.4 ± 18.13 seconds, DL G: 27.6 ± 17.72 seconds, p<0.0001). However, the intubation time in the VLM group after LM placement was shorter than in the DL group when considered separately. (DL: 27.6±17.72 seconds and VLM: 19.2±12.37 seconds; p<0.0001). Furthermore, the laryngeal mask placement time in the VLM group was 18.7±11.30 seconds. Considering the intubation time of 27.6±17.72 seconds in the DL group, it appears that the apnea duration was shorter in the VLM group. Despite the higher rate of difficult airway markers in the VLM group, the incidence of complications such as oropharyngeal trauma, sore throat, and difficulty swallowing was found to be lower compared to the DL group. Conclusion: While direct laryngoscopy offers a shorter overall intubation time, SaCoVLM™ stands out with its more stable hemodynamics and lower complication rate. It may be a clinically advantageous option, particularly in critically ill patients with high cardiovascular risk, limited respiratuary function, or those with anticipated difficult airways. We believe SaCoVLM™ can be used as a safe and effective airway management tool in modern anesthesia practice.