Vestibüler hastalıklarda otolit disfonksiyonunun etkisi ve rehabilitasyonu
Effect and rehabilitation of otolith dysfunction in vestibular diseases
  1. Tez No: 1006756
  2. Yazar: ŞEYMA TUĞBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU, PROF. DR. MAHMUT TAYYAR KALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otolit disfonksiyonunun eşlik ettiği unilateral periferik vestibüler hastalıklarda, otolit odaklı yapılandırılmış iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu/sanal gerçeklik (3D/SG) görsel habituasyon programlarının klinik ve elektrofizyolojik etkinliğini geleneksel yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında 45 hasta dahil edilerek, CCE (n=16), 2D görsel rehabilitasyon (n=13) ve 3D/SG görsel rehabilitasyon (n=16) gruplarına randomize edildi. Rehabilitasyon programları 6 hafta boyunca uzaktan takip ve eğitim sistemi (Moodle) desteğiyle sürdürüldü. Klinik sonuç ölçütü olarak Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI); otolit-refleks yollarının objektif değerlendirmesi için ise cVEMP ve oVEMP latans parametreleri kullanıldı. Araştırma bulgularına göre, 2D ve 3D/SG gruplarında DHI skorlarında istatistiksel olarak anlamlı ve klinik açıdan belirgin iyileşmeler saptanırken (p<0,001), geleneksel CCE grubunda anlamlı bir değişim gözlenmedi (p=0,156). Elektrofizyolojik değerlendirmede, dijital rehabilitasyon gruplarında her iki VEMP latansında anlamlı kısalmalar kaydedildi. Son test karşılaştırmalarında 2D ve 3D/SG yöntemleri geleneksel egzersizlere üstünlük göstermiş, ancak kendi aralarında benzer etkinlik düzeyi sergilemişlerdir. Sonuç olarak, otolit odaklı dijital görsel habituasyon programları, standart yaklaşımlara kıyasla engellilik algısını azaltmada ve nöral iletim hızını optimize etmede daha etkilidir. Özellikle 2D protokollerin başarısı, ileri teknolojik altyapıya erişimin kısıtlı olduğu klinik durumlarda maliyet-etkin ve sürdürülebilir bir tedavi modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the clinical and electrophysiological efficacy of structured 2D and 3D/Virtual Reality (VR) visual habituation programs specifically designed for patients with unilateral peripheral vestibular disorders and otolith dysfunction. Forty-five patients, aged 18–60, were included and randomized into three groups: Cawthorne-Cooksey Exercises (n=16), 2D visual rehabilitation (n=13), and 3D/SG visual rehabilitation (n=16). The 6-week rehabilitation programs were conducted with the support of a remote monitoring and education system (Moodle). The DHI was utilized for clinical outcome measurement, while cVEMP and oVEMP latency parameters were employed for the objective assessment of otolith-reflex pathways. The findings revealed statistically significant and clinically prominent improvements in DHI scores for both the 2D and 3D/SG groups (p<0.001), whereas no significant change was observed in the conventional Cawthorne-Cooksey Exercises group (p=0.156). Electrophysiological evaluation showed significant shortening of both cVEMP and oVEMP latencies in the digital rehabilitation groups. Post-treatment comparisons indicated that 2D and 3D/SG methods outperformed Cawthorne-Cooksey Exercises and demonstrated similar efficacy. In conclusion, otolith-oriented digital visual habituation programs are more effective than Cawthorne-Cooksey Exercises in reducing perceived handicap and optimizing neural conduction velocity. In particular, the success of 2D protocols offers a cost-effective and sustainable treatment model in clinical settings with limited high-tech infrastructure.