İki farklı kanal içi medikamentin postoperatif ağrı ve flare-up insidansı üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Rrandomize klinik çalışma
Evaluation of the effects of two different intracanal medicaments on postoperative pain and flare-up incidence: A randomized clinical trial
  1. Tez No: 1006755
  2. Yazar: ESRA ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA SENEM MİÇOOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bu randomize klinik çalışmada, periapikal lezyonlu tek köklü dişlerde gerçekleştirilen kök kanal tedavisinde kullanılan kalsiyum hidroksit bazlı (Metapaste) ve trikalsiyum silikat bazlı (Bio-C Temp) kanal içi medikamentlerin, ara seans ve kanal dolgusu sonrası dönemlerde oluşan postoperatif ağrı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, semptom göstermeyen ve periapikal lezyon varlığı bulunan 80 adet tek köklü üst çene anterior diş dahil edilmiştir. Olgular, uygulanan kanal içi medikamente göre rastgele olarak Metapaste (n = 40) ve Bio-C Temp (n = 40) gruplarına ayrılmıştır. Kök kanallarının şekillendirilmesini takiben medikamentler kanal içine yerleştirilmiştir. Ara seans ağrı düzeyleri 6, 12, 24 ve 48. saatlerde ile 3–7. günler arasında Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS) kullanılarak kaydedilmiştir. Kanal dolgusu, ilk seanstan 7–10 gün sonra tamamlanmış ve kanal dolgusu sonrası ağrısı aynı yöntem ve zaman aralıklarında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde gruplar arası karşılaştırmalar için Pearson Ki-kare testi, zamana bağlı değişimlerin değerlendirilmesi için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0,05). NRS skorlarına göre ara seans ve kanal dolgusu sonrası ölçüm dönemlerinin hiçbirinde Metapaste ve Bio-C Temp grupları arasında postoperatif ağrı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0,05). Ara seans döneminde her iki grupta da 6–12 saat ve 24–48 saat aralıklarında ağrı düzeylerinde anlamlı azalma gözlenmiştir (p < 0,05). Kanal dolgusu sonrası dönemde Bio-C Temp grubunda 12–24 saat, 24–48 saat ve 48 saat–3. gün aralıklarında; Metapaste grubunda ise yalnızca 12–24 saat aralığında ağrı düzeyleri anlamlı olarak azalmıştır (p < 0,05). Ara seans ve dolum sonrası dönemler karşılaştırıldığında, Metapaste grubunda 6., 12. ve 24. saatlerde; Bio-C Temp grubunda ise 6. ve 12. saatlerde ağrı düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p < 0,05). Her iki grupta da birer hastada flare-up gelişmiş, analjezik kullanımı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p > 0,05). Sonuç: Bu çalışmada Bio-C Temp ve Metapaste grupları arasında ara seans ve kök kanal dolumu sonrası dönemlerde postoperatif ağrı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki medikament grubunda da benzer şekilde ağrı düzeylerinde zamanla azalma gerçekleşmiş olup, Bio-C Temp postoperatif ağrı kontrolü açısından kalsiyum hidroksite alternatif bir seçenek olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Ancak bu bulguların doğrulanması için daha kapsamlı klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This randomized clinical study aimed to compare the effects of calcium hydroxide–based (Metapaste) and tricalcium silicate–based (Bio-C Temp) intracanal medicaments used during root canal treatment of single-rooted teeth with periapical lesions on postoperative pain during the inter-appointment and post-obturation periods. Methods: Eighty asymptomatic single-rooted maxillary anterior teeth with periapical lesions were included in the study. The cases were randomly assigned to the Metapaste (n = 40) and Bio-C Temp (n = 40) groups according to the intracanal medicament used. Following canal shaping, the medicaments were placed into the root canals. Inter-appointment pain levels were recorded at 6, 12, 24, and 48 hours and between days 3 and 7 using the Numerical Rating Scale (NRS). Root canal obturation was completed 7–10 days after the first session, and post-obturation pain was evaluated using the same method and time intervals. Pearson's chi-square test was used for intergroup comparisons, and the Wilcoxon test was used to evaluate time-dependent changes. Results: No statistically significant difference was found between the groups in terms of age and gender distribution (p > 0.05). According to the NRS scores, no statistically significant differences were observed between the Metapaste and Bio-C Temp groups regarding postoperative pain at any evaluated time point during either the inter-appointment or post-obturation periods (p > 0.05). During the inter-appointment period, a significant reduction in pain levels was observed in both groups between 6–12 hours and 24–48 hours (p < 0.05). In the post-obturation period, pain levels decreased significantly in the Bio-C Temp group between 12–24 hours, 24–48 hours, and 48 hours–3 days, whereas in the Metapaste group, a significant reduction was observed only between 12–24 hours (p < 0.05). When the inter-appointment and post-obturation periods were compared, significant differences in pain levels were detected at 6, 12, and 24 hours in the Metapaste group and at 6 and 12 hours in the Bio-C Temp group (p < 0.05). Flare-ups occurred in one patient in each group, and no statistically significant difference was found between the groups regarding analgesic intake (p > 0.05). Conclusion: In this study, no statistically significant difference was found between the Bio-C Temp and Metapaste groups in terms of postoperative pain during both the inter-appointment and post-obturation periods. In both medicament groups, pain levels showed a similar decrease over time, and Bio-C Temp was considered a potential alternative to calcium hydroxide for postoperative pain control. However, more comprehensive clinical studies are needed to confirm these findings.