Şâh Kâsım Tebrîzî'nin Süleymânnâme isimli eseri (metin-inceleme)
Shah Qasim Tabrîzî's Suleymanname (text-examination)
- Tez No: 1006759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada XVI. Yüzyılın başlarında İran'dan Osmanlı topraklarına gelen ve burada Kanunî Sultan Süleymân adına eser telif etmiş şairlerden biri olan Şâh Kâsım Tebrîzî'nin (ö. 1539) hayatı ve Farsça kaleme aldığı Süleymânnâme olarak bilinen eseri ele alınmıştır. Süleymâniye Kütüphanesi, Ayasofya ve Hekimoğlu Ali Paşa koleksiyonlarında yer alan nüshalarından hareketle tenkitli metin çalışması yapılan eser muhteva ve şekil bakımından değerlendirilmiştir. Eser, ikincil kaynaklarda birbirine yakın dönemlerde yaşamış Osmanlı müelliflerinden Abdurrahman Gubârî ve Kireççizade Mahmud Gubârî'ye ait olarak gösterilmiştir. Ayrıca bazı çalışmalarda farklı eserler bu eserin nüshası sayılmış ya da eser nüshaları başka eser olarak kabul edilmiştir. Bu tezde söz konusu karışıklık ve belirsizlikler giderilmeye çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü bahsedilen eserin müellifine dair problemlerin çözümüne ayrılmıştır. İkinci bölümde eser dil ve üslup açısından analiz edilerek tarih ilminde ifa ettiği değer incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise eserin tenkitli metin neşri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we make a critical edition of Suleymanname written in Persian by Shah Qasim Tabrîzî (d. 1539) who came from Iran in the beginnings of XVI. century. As a poet, he was charged with writing the Ottoman history for Suleiman the Magnificent. Suleymannames were a kind of historical source of a specific genre focusing on the reign of Suleiman I. They were produced on behalf of Suleyman the Magnificent. This thesis is based on the critical transcription from the copies of the works in the Suleymaniye Library, Hagia Sophia and Hekimoğlu Ali Pasha collections. This study is consisted of three parts: The first chapter is dedicated to find the real author of the work since there were two different writers associated with the Suleymânnâme, namely Abdurrahman Gubârî and Kireççizâde Mahmud Gubârî. However, it is found that as opposed to present knowledge, the writer of Suleymânnâme was Shah Qasim Tabrîzî. In the second part, the attention is directed to the evaluation of these copies in terms of language, style and historical content. In the last part, the critical edition is fully presented on the basis of technical rules.