Endüstri 5.0 tabanlı yöneylem araştırması ile araç rotalama optimizasyonu
Vehicle routing optimization using operations research based on industry 5.0
  1. Tez No: 1006758
  2. Yazar: MEHMET ALİ İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Endüstri 5.0 perspektifinde ve yöneylem araştırması yöntemlerini kullanarak araç rotalama problemlerinin optimizasyonunu amaçlamaktadır. Endüstri 5.0'ın insan-robot iş birliği, sürdürülebilirlik ve gerçek zamanlı esneklik ilkelerinden yararlanılarak, geleneksel rotalama modellerinin ötesine geçen dinamik bir çerçeve sunulmaktadır. Çalışmada, tamsayılı programlama yöntemleri karşılaştırılarak, lojistik operasyonlarda maliyet, zaman ve karbon emisyonu açısından en verimli çözümlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, Endüstri 5.0'ın sosyal boyutu vurgulanarak, adil iş yükü kurgusu ile sürücü refahını artıran parametrelerin optimizasyon sürecine dahil edilmesi önerilmektedir. Elde edilen sonuçlar, Endüstri 5.0 perspektifi ile araç rotalamanın geleneksel yöntemlere kıyasla operasyonel verimliliği ve sürdürülebilirliği nasıl artırabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize vehicle routing problems from an Industry 5.0 perspective by employing operations research methodologies. By drawing on the core principles of Industry 5.0—namely human–robot collaboration, sustainability, and real-time adaptability—a dynamic framework that extends beyond traditional routing models is proposed. Within the scope of the study, integer programming approaches are examined with the objective of identifying the most efficient solutions in terms of cost, time, and carbon emissions in logistics operations. In addition, the social dimension of Industry 5.0 is emphasized by incorporating parameters that promote driver well-being through a fair workload design within the optimization process. The results demonstrate how vehicle routing models developed under the Industry 5.0 perspective can enhance operational efficiency and sustainability when compared to conventional approaches.