İngilizce hazırlık programındaki üniversite öğrencilerinin içerik temelli ingilizce öğretim yöntemine karşı tutum ve motivasyonuna yönelik çoklu durum araştırması
A multiple case study on the attitude and motivation of university students towards content based english teaching method used in english preparatory year program
  1. Tez No: 1006760
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık yılına entegre edilmiş içerik temelli İngilizce derslerine karşı öğrencilerin tutum ve motivasyonlarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmaya 16 farklı bölümden 27 öğrenci katılmıştır. İlk olarak öğrencilerin tutum ve motivasyonunu ölçmek amacıyla öğrencilere tutum ve motivasyon anketi uygulanmıştır. Bu kısım araştırmanın nicel kısmını oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel bölümünde ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Tutum ve motivasyon anketine verilen yanıtların SPSS kullanılarak betimsel analizi yapılmış, kadın ve erkek öğrencilerin arasında tutum ve motivasyon açısından anlamlı bir fark olup olmadığını görmek için t-testler ve bölümler arası tutum ve motivasyon açısından anlamlı bir fark olup olmadığını görmek için ise tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerin durumsal veri analizi ise MAXQDA programında tamamlanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin yarısından fazlasının (%55,5) bu derse karşı olumlu bir tutum sergilediği görülmüştür. Tutum ölçeğinin ortalaması 3.48'dir. Öğrencilerin kısmen olumlu bir tutum sergilediği söylenebilir. İçsel motivasyon ölçeğinin ortalaması 3.51'ken araçsal motivasyonun ortalamasının biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. Tutum ve motivasyon ölçeklerinde yapılan t-testler sonucu kadın ve erkekler öğrenciler arasında, tek yönlü varyans analizlerinin sonucunda ise bölümler arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Durumsal veri analizinin sonucunda ise öğrencilerin tutum ve motivasyonunu etkileyen altı tema ortaya çıkmıştır. Bunlar içeriğe yönelik ilgi, dil becerilerine katkı, kelime dağarcığına katkı, ders içi yapılan aktivitelerin etkisi, ders materyalinin etkisi ve son olarak öğretmenin etkisidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure students' attitudes and motivation towards content-based English courses integrated into the preparatory year program of a foundation university in Istanbul, Turkey. Mixed research design was used in this study. 27 students from 16 different departments participated in the study. First of all, an attitude and motivation questionnaire was applied to the students in order to measure the attitudes and motivation of the students. This part constitutes the quantitative part of the research. In the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with the students. Descriptive analysis of the responses to the attitude and motivation questionnaire was analyzed using SPSS. T-tests were implemented to see if there is a significant difference between male and female students in terms of attitude and motivation. Also, one-way analysis of variance was applied to see if there is a significant difference between departments in terms of attitude and motivation. has been made. The situational data analysis of the semi-structured interviews was administered in the MAXQDA program. As a result of the research, it was seen that more than half of the students (55.5%) had a positive attitude towards this course. The mean of the attitude scale is 3.48. It can be said that the students have a partially positive attitude. While the mean of the intrinsic motivation scale was 3.51, it was observed that the mean of instrumental motivation scale was slightly higher. As a result of the t-tests performed on the attitude and motivation scales, it was seen that there was no significant difference between the female and male students, and as a result of the one-way analysis of variance, there was no significant difference between the departments. As a result of situational data analysis, six themes emerged that affect students' attitudes and motivation. These are interest in the content, contribution to development of language skills, contribution to lexicon, the effect of in-class activities, the effect of the course material and finally the effect of the teacher.