Ulusalüstü insan hakları hukukunda asgari çalışma yaşının çocuğun eğitim hakkı açısından incelenmesi
Examination of the minimum working age and children's right to education in international human rights law
- Tez No: 1006762
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi insan hakları belgelerinde yer alan asgari çalışma yaşı düzenlemelerinin çocuğun eğitim hakkıyla ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle çocuk ve çocuk hakları kavramları ele alınmış, sonrasında çocuk emeğinin sömürülmesi ve çocuk işçiliği konuları incelenmiştir. Sonrasında çocuğun çalışma hayatındaki yeri ve çocuk çalışmasının çeşitli biçimleri incelenmiş ve çocuk çalışmasını sınırlandıran asgari çalışma yaşı düzenlemeleri ve eğitim hakkı üzerinde durulmuştur. Bu incelemeler ışığında asgari çalışma yaşı ve eğitim hakkı ilişkisi incelenmiş ve çocuk emeğinin sömürülmesi üzerine değerlendirilmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the minimum working age regulations and the child's right to education in the human rights documents of the United Nations and the Council of Europe has been taken into consideration. For this purpose, firstly, the concepts of child and child rights have been discussed and then the exploitation of child have been examined. Afterwards, the place of the child in working life and various forms of child work have been examined and the minimum working age regulations and the right to education that restrict child labor have been emphasized. In the light of these subjects, the relationship between minimum working age and right to education has been examined and evaluations have been made on the exploitation of child labor.