Artroskopik triangular fibrokartilaj kompleks tamiri uygulanan bireylerde sensorimotor eğitimin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sensorimotor training in individuals undergoing arthroscopic triangullar fibrocartilage complex repair
- Tez No: 1006844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Artroskopik Triangular Fibrokartilaj Kompleksi (TFK) tamiri sonrası sensorimotor eğitimin etkinliğini inceleyen bu çalışmada, artroskopik TFK tamiri yapılan olgularda sensorimotor eğitim ve konvansiyonel fizyoterapi uygulamalarının etkinliğini karşılaştırmayı hedefledik. Çalışma, randomize kontrollü prospektif deneysel bir tasarımda, artroskopik TFK onarımı yapılan 27 birey (13 müdahale, 14 kontrol) ile yürütüldü. Gruplar kapalı zarf yöntemiyle belirlendi; müdahale grubuna ayna tedavisi, reaktif kas aktivasyonu ve dart atma egzersizlerini içeren sensorimotor eğitim, kontrol grubuna ise eklem mobilizasyonu ve progresif germe-kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan konvansiyonel program 6 hafta boyunca uygulandı. Değerlendirmelerde ağrı için Numerik Ağrı Skalası, fonksiyonellik için Hasta Bazlı El Bileği Değerlendirme Anketi (HBEBDA), eklem hareket açıklığı için gonyometre ve kavrama kuvveti için Jamar dinamometresi ile pinçmetre kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 24 programı kullanıldı ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Demografik veriler incelendiğinde kontrol grubunun yaş ortalaması 31,86±11,75, müdahale grubunun 36,77±15,84 olarak saptandı; yaş, boy, kilo ve VKİ açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Katılımcıların çoğunluğunun Tip 1b yaralanmaya sahip olduğu ve şikâyet sürelerinin benzer olduğu kaydedildi. Bulgular, her iki grubun da kendi içinde tüm parametrelerde (ağrı, kuvvet, hareket açıklığı ve fonksiyonellik) tedavi öncesine göre anlamlı gelişim gösterdiğini ortaya koydu (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmada tedavi sonu kaba kavrama, numerik ağrı ve HBEBDA skorlarında anlamlı fark bulunmazken; iyileşme miktarlarını temsil eden delta skorları incelendiğinde sensorimotor eğitim grubunun radial deviasyon (p=0,006) ve ulnar deviasyon eklem hareket açıklığında (p=0,014) artışında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha üstün olduğu saptandı. Sonuç olarak, her iki tedavi yöntemi de rehabilitasyonda etkili olmakla birlikte, sensorimotor eğitimin el bileği yan hareket açıklığını artırmada daha etkili bir seçenek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study investigating the effectiveness of sensorimotor training after arthroscopic repair of the Triangular Fibrocartilage Complex (TFK), we aimed to compare the effects of sensorimotor training and conventional physiotherapy in individuals who underwent arthroscopic TFK repair. The study was conducted with a randomized controlled prospective experimental design and included 27 participants (13 intervention, 14 control) who underwent arthroscopic TFK repair. Group allocation was performed using the sealed envelope method; the intervention group received a sensorimotor training program consisting of mirror therapy, reactive muscle activation, and dart-throwing exercises, while the control group received a conventional program including joint mobilization and progressive stretching and strengthening exercises for six weeks. Pain was assessed using the Numeric Pain Rating Scale, functionality with the Patient-Rated Wrist Evaluation (HEBEBDA), range of motion with a goniometer, and grip strength with a Jamar dynamometer and pinch meter. Statistical analyses were performed using SPSS version 24, and the level of significance was set at 0.05. Demographic analysis revealed that the mean age was 31.86±11.75 years in the control group and 36.77±15.84 years in the intervention group; no significant differences were found between the groups in terms of age, height, weight, or BMI (p>0.05). Most participants had Type 1B injuries, and the duration of symptoms was similar between groups. The findings demonstrated that both groups showed significant improvements in all parameters (pain, strength, range of motion, and functionality) compared to baseline (p<0.05). In the between-group comparison, no significant differences were observed in post-treatment gross grip strength, numeric pain scores, or HEBEBDA scores; however, when delta scores representing the amount of improvement were analyzed, the sensorimotor training group showed statistically significantly greater increases in radial deviation (p=0.006) and ulnar deviation range of motion (p=0.014) compared to the control group. In conclusion, although both treatment methods were effective in rehabilitation, sensorimotor training was found to be a more effective option for improving wrist lateral range of motion.