Tavşanlı-Ömerler yıkanmış linyit kömürlerinin yarıkoklaştırma ve manyetik ayırma metodu ile iki kademede zenginleştirilmesi
Benefication of Tavşanlı-Ömerler washedlignites by two stages method of semicoking and magnetic separation
- Tez No: 100685
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN ÖNAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
TAVŞANLI-ÖMERLER YIKANMIŞ LEVYIT KÖMÜRLERİNİN YARIKOKLAŞTIRMA VE MANYETİK AYIRMA METODU İLE İKİ KADEMEDE ZENGİNLEŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışma kapsamında, Tavşanlı-Ömerler yıkanmış linyit kömüründen elde edilen yarıkokun manyetik ayırma yöntemi ile kükürt ve külden arındırılması, ısıl değerinin yükseltilmesi ve ayırma mekanizmalarının açıklanması hedeflenmektedir. Tavşanlı-Ömerler bölgesi linyit kömürü, Türkiye'nin 8.374 milyar tonluk linyit rezervi içerisinde önemli bir yeri olan Kuzey-Batı Anadolu bölgesinin Domaniç- Tunçbilek havzasında bulunmaktadır. Yıkanmış linyitin toplam kükürtü %3.98, külü %15.16, uçucu maddesi %39.37 ve sabit karbonu %41.49, üst ısıl değeri 5872 kcal/kg ve alt ısıl değeri 5620 kcal/kg'dır. Linyit parlak, siyah renkli görünümündedir. Yapılan ince, parlak kesitlerin mikroskopik etüdlerinde, tabakalaşmaya uyumlu bandlar halinde 2-50 mikron boyutlarında şekilli ve şekilsiz pirit taneleri ile 10 mikron yarı çaplı küresel kristal toplulukları halinde melnikovit gözlenmiştir. Deneysel çalışmalarda yankoklaştırma ve manyetik ayırma ardışık olarak gerçekleştirilmiştir. Yankoklaşma deneylerinin yapıldığı 12 dm3 hacimli döner fırının ısısı, dönme hızı ve eğimi ayar edilebilmektedir. Finn, vakum ve basınç altında çalışabilmekte, gaz giriş ve çıkışı kontrol altında tutulabilmektedir. Manyetik ayırma, NeodiumDemirBor (NdFeB) alaşımlı nadir toprak elementli (REMS) 1.5 Tesla alan şiddetindeki ayırıcıda yapılmıştır. REMS'in tambur hızı, besleme miktarı ve ürünlerinin ayırma bıçaklarının konumu ayar edilebilmektedir. Yapılan ön deneysel çalışmalarda döner fırında yankoklaştınlacak linyitin boyutu -3.35 mm, miktarı 1.5-2.2 kg, döner fırının dönme hızı 10 d/dak. eğimi %5, ısınma ısısının artma hızı 2-5°C/d, REMS'in tambur hızı 90d/dak. besleme, miktarı 1.2-1.6 kg/d, ön ayırma bıçağı 1 10°, arka ayırma bıçağı 90° olarak saptanmıştır. Deneysel çalışmalar, ön çalışmalarda saptanan değerler baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Yankoklaşma 370°, 410°, 480°, 560°, 650°C sıcaklıklarda, normal ve inertgaz ortamlarında, vakum ve basınç altında yapılmıştır. Elde edilen yankoklarda kütle, kül, kükürt giderimleri ve üst ısıl değerin gelişmesi ile yarıkok gazlan incelenmiştir. Yankoklaştırma deneyleri REMS ürünlerinin analiz neticeleri ile paralel yürütülmüştür. REMS'in manyetik ürünlerindeki ikincil organik kükürt miktarı, teorik olarak hesaplanan ve kimyasal analizlerde bulunan değerlere uygun bir şekilde, tarayıcı elektron mikroskopta (SEM) piritin etrafım saran bir bulut halinde izlenmiş ve gözlenmiştir.En uygun sonuç; -3.35 mm tane boyutundaki yıkanmış kömürden 480°C sıcaklıkta elde edilen yankokun, REMS'in manyetik olmayan ürününde (KONSANTRE) toplam kükürt %1.27, kül %8.50 üst ısıl değer 6727 kcal/kg olarak, SCVnin çevresel etki faktörü 0.58 g/MJ, enerji verimi %82.0-%94.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
BENEFICATION OF TAVŞANLI ÖMERLER WASHED LIGNITES BY TWO STAGES METHOD OF SEMICOMNG AND MAGNETIC SEPARATION SUMMARY In this study, it was aimed that to decrease ash and sulphur contend and to increase calorific value by the magnetic separation after semi-coking sample taken from Tavşanh-Ömerîer coal washery. Tavşanlı-Ömerler lignite occurrence with significant amount considering that 8.374 billion tons of total Turkish lignite reserves, is take place on Domaniç-Tunçbilek province which is the most important part of Nort-West Anatolia. Washed lignite contains 39.39 % volatile matter, 41.49 % fixed carbon and 5872 Kcal/kg lower calorific value on dry basis. Lignite is hard and bright and density is 1.4 g/cm3. Microscopic studies have shown that pyrite occurs generally in full crystals in sizes of 2-50 urn and semi crystals compatible with bonded structure in bedding and Melnicovite has an average diameter of 10 um in the shape of spherical crystal agglomerates. During experiments semi-coking and magnetic separation was performed in consecutive steps. A rotary furnace with a volume of 12 dm3, is adjusted temperatures, rotary speeds and furnace slope. Furnace can be operated under pressure and vacuum conditions and gases input and output can be monitored. Magnetic separation performed on neodium iron boron (NdFeB) alloy magnet with 1.5 Tesla magnetic field intensity and rare earth element, having permanent magnetic separator (REMS) REMS drum rotation, feed and products as well as splitter of drum can be adjusted. All experiments were carried out based on preliminary experiment results. In the preliminary experiments, following parameters was determined: feeding size of lignite -3.35 mm, amount of sample 1.5-2.2 kg, rotation speed of furnace 10 rpm, slope of furnace 5 %, heating rate of furnace 2-5°C/min, drum speed of REMS 90 rpm, feeding rate 1.2-1.6 kg/min, front splitter angle 110° and rear splitter angle 90°. Semi-coking experiments were carried out at 370°, 410°, 480°, 560° and 650°C temperatures at ambient and inert gas medium under pressure and vacuum condition. At semi-coking mass, total sulphur, combustible sulphur, ash removal and the development of upper calorific value were studied in addition to dependence of semi- coking gases. Semi-coking processes were investigated conjunction with REMS product analysis. The secondary organic sulphur in magnetic fraction of REMS was followed by comparable values of chemical analysis on scanning electron XXllmicroscope. Secondary organic sulphur formed around pyritic sulphur was observed clearly. Optimum result in the experimental study with washed lignite of -3.35 mm size fraction was obtained during semi-coking at 480°C temperature and then the semi- coke was treated in REMS magnetic separation so that product in non magnetic fraction concentrate had 1.27% total sulphur, 8.50% ash and the upper calorific value of 6727 kcal/kg. As well as the effect of environmental impact factor of SO* was 0.58 g/MJ with on increasing of energy efficiency from 82.0% to 94.6%. XIV