Sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inançlarının, damgalama ve empatik eğilim düzeylerinin incelenmesi: Ağrı ili örneği
The investigation of belief, stigma, and empathic tendency levels of healthcare workers towards mental illnesses: The sample of Ağri province
- Tez No: 1006854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN YAZICI ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inanç, damgalama ve empatik eğilim düzeyleri incelenmiştir. Araştırmamız Ağrı iline bağlı sağlık kuruluşlarında görev yapan 334 sağlık çalışanı (Doktor, Hemşire, Ebe, odyolog Tıbbi sekreter, Diş protez teknikeri vb.) ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği”,“Sağlık Çalışanları için Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği”ve“Empatik Eğilim Ölçeği”olmak üzere toplam dört ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için IBM SPSS Version 27 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, Post-hoc testi ve Spearman korelasyon analizi testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHİÖ) ile Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği (SÇ-RHYDÖ) puanları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki (p < 0,01) bulunurken, Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) ile (SÇ-RHYDÖ) puanları arasında çok zayıf bir ilişki (p<0,05) saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inanç düzeyi orta-yüksek, damgalama düzeyi orta, empatik eğilim düzeyi ise yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, healthcare workers' beliefs, stigma, and empathic tendency toward mental illnesses were examined. The research was carried out with 334 healthcare personnel (physicians, nurses, midwives, audiologists, medical secretaries, dental prosthesis technicians, etc.) working in healthcare institutions in Ağrı province. Four data collection instruments were used: the Personal Information Form, the Beliefs Toward Mental Illness Scale (RHİÖ), the Stigma Scale Toward Mental Illness for Healthcare Workers (SÇ‑RHYDÖ), and the Empathic Tendency Scale (EEÖ). IBM SPSS Version 27 was used for data analysis. The analyses included the t‑test, one‑way analysis of variance (ANOVA), Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, post‑hoc tests, and Spearman correlation analysis. The results indicated a moderate, positive, and significant relationship between the Beliefs Toward Mental Illness Scale (RHİÖ) and the Stigma Scale (SÇ‑RHYDÖ) (p < 0,01), while a very weak relationship was found between the Empathic Tendency Scale (EEÖ) and the Stigma Scale (SÇ‑RHYDÖ) (p < 0,05). Healthcare workers' belief levels toward mental illness were found to be moderate–high, stigma levels moderate, and empathic tendency levels high.