Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere sözel problem çözme becerilerinin öğretiminde uyarlanmış sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
Effectiveness of an adapted virtual-representational-abstract instructional strategy on word problem solving skills in students with intellectual disabilities
- Tez No: 1006855
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel yetersizliği olan öğrencilere sözel problem çözme becerilerinin öğretiminde uyarlanmış sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiğinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda etkililik verileri toplanmış ve öğrencilerin kazanımlarını sürdürüp sürdüremediklerini ortaya koymak amacıyla izleme, kazanımlarını farklı araç gereç ve kişilere genelleyip genelleyemediklerini belirlemek amacıyla genelleme oturumları düzenlenmiştir. Araştırmaya üçü erkek üçü kız olmak üzere zihinsel yetersizliği olan ve ortaokul düzeyinde öğrenim gören altı öğrenci katılmıştır. Tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli ile yürütülen araştırmanın bağımsız değişkeni, sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin tüm aşamalarının tablette sunulduğu öğretim uygulamasıdır. Bağımlı değişkenleri ise toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri içeren sözel problemleri çözme düzeyidir. Araştırmanın sonuçları, uyarlanmış sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin sözel problem çözme becerilerinin öğretiminde etkili olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin kazandıkları becerileri izleme oturumlarında sürdürdükleri, farklı araç gereç ve kişilere genelleyebildikleri belirlenmiştir. Sosyal geçerlik verileri, öğrenci velilerinin ve öğretmenlerinin sürece yönelik olumlu görüşlerinin olduğunu gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of an adapted virtual- representational-abstract instructional strategy in teaching word problem solving skills to students with intellectual disabilities. In line with this purpose, effectiveness data were collected, and maintenance sessions were conducted to determine whether students were able to maintain their acquired skills. Generalization sessions were also organized to examine whether students could generalize their acquired skills to different materials and individuals. The study included six middle school students with intellectual disabilities, three males and three females. The research was conducted using a multiple probe design across participants, one of the single-subject research designs. The independent variable of the study was an instructional intervention in which all phases of the virtual-representational-abstract instructional strategy were presented via a tablet. The dependent variables were the levels of solving word problems involving addition, subtraction, multiplication, and division operations. The results of the study indicate that the adapted virtual-representational-abstract instructional strategy is effective in teaching word problem solving skills. It was determined that students maintained the acquired skills during maintenance sessions and were able to generalize these skills to different materials and individuals. Social validity data indicate that parents and teachers of the students had positive views regarding the process.