Öğretmenlerin duygusal emek davranışları ile algılanan okul etkililiği arasındaki ilişki
The relationship between teachers' emotional labour behaviours and perceived school effectiveness
- Tez No: 1006856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin duygusal emek davranışları ile okul etkililiğine ilişkin algıları arasındaki ilişki incelenmiş; ayrıca duygusal emek davranışlarının algılanan okul etkililiğini ne ölçüde açıkladığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel desen içerisinde ilişkisel tarama modeli temel alınarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bakırköy ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmuş, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 344 öğretmen ise örneklem grubunda yer almıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Emek Ölçeği ve Algılanan Okul Etkililiği Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Analiz sürecinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), varyansların homojen olmadığı durumlarda Welch testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, duygusal emek boyutları içinde en yüksek ortalamanın“samimi duygular”, en düşük ortalamanın ise“yüzeysel rol yapma”boyutunda olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin okul etkililiğine ilişkin algıları genel olarak yüksek bulunmuştur. Duygusal emek alt boyutları bazı demografik değişkenler (cinsiyet, medeni hâl ve kurum kıdemi) açısından anlamlı farklılık gösterirken; mesleki kıdem ve eğitim düzeyinde anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Okul etkililiği algısının ise yalnızca mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmanın temel bulgularından biri, duygusal emek alt boyutlarından“samimi duygular”ile okul etkililiği arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmasıdır. Ayrıca, samimi duyguların okul etkililiği algısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşılık, yüzeysel rol yapma ve derinden rol yapma boyutlarının okul etkililiği algısı ile anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between middle school teachers' emotional labor behaviors and their perceptions of school effectiveness, and also investigated the extent to which emotional labor behaviors predict perceived school effectiveness. The study was conducted using a quantitative research design based on the relational survey model. The population of the study consisted of teachers working in public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the Bakırköy district of Istanbul during the 2024–2025 academic year, and the sample comprised 344 teachers selected through simple random sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Emotional Labor Scale, and the Perceived School Effectiveness Scale. In the data analysis process, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Welch test in cases where the assumption of homogeneity of variances was violated, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were employed. The findings indicated that among the dimensions of emotional labor, the highest mean score was observed in the“genuine emotions”dimension, while the lowest mean score was found in the“surface acting”dimension. Teachers' perceptions of school effectiveness were generally high. Emotional labor sub-dimensions showed significant differences in terms of certain demographic variables (gender, marital status, and organizational tenure), whereas no significant differences were found with respect to professional seniority and educational level. It was also determined that perceptions of school effectiveness differed significantly only according to professional seniority. One of the main findings of the study revealed a significant and positive relationship between the“genuine emotions”dimension of emotional labor and perceived school effectiveness. Furthermore, genuine emotions were found to be a significant predictor of perceived school effectiveness. In contrast, no significant relationship was found between the dimensions of surface acting and deep acting and perceived school effectiveness.