Ilgın Çavuşçugöl linyit işletmesinde çalışan ekskavatörler için uygun bakım stratejisinin geliştirilmesi
Development of an appropriate maintenance strategy for excavators operating at Ilgin Çavuşçugöl lignite mine
  1. Tez No: 1006875
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH İPHAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CANDAN ÖTEYAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ilgın-Çavuşçugöl Linyit İşletmesi'nde kullanılan ekskavatörler için optimum bakım stratejilerinin ve bakım aralıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2019–2022 ve 2019–2025 yılları arasında sahada çalışan dört ekskavatöre (H1, H2, SM1 ve SM2) ait arıza verileri, bakım-onarım süreleri, arızaların gerçekleştiği bileşenler, duruştan kaynaklanan üretim kayıpları, parça değişim maliyetleri ve bakım maliyetleri takip edilmiştir. Ekskavatörlerin gövde-motor, yürüyüş ünitesi, bom ve kova bileşenlerinde meydana gelen arızalar ile birlikte tüm arıza verileri kullanılarak yapılan istatistiksel analizlerle, her bir ekskavatör için arıza verilerini temsil eden en uygun olasılık dağılımı türü ve bu dağılımlara ait parametreler belirlenmiştir. Belirlenen dağılım parametreleri temel alınarak Monte Carlo simülasyonu yardımıyla arızalar arası süreler modellenmiştir. Elde edilen simülasyon verilerinin gerçek saha verileriyle uyumunu değerlendirmek amacıyla ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık gibi tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış; böylece simülasyon sonuçlarının geçerliliği ve güvenirliği doğrulanmıştır. Geliştirilen simülasyon modeline dayanarak ekskavatörler için optimum bakım stratejileri analiz edilmiştir. Ekskavatörlerin 1–5 yıllık kullanım senaryolarında, farklı bakım aralıkları (3 ila 12 ay arasında) test edilmiş ve her senaryo için arıza bakım maliyetleri, planlı bakım maliyetleri ve toplam maliyetler hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, ekskavatörlerin arıza davranışlarının bileşen bazında farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Gövde–motor bileşenleri için optimum bakım aralıklarının 7–11 ay arasında, bom bileşenleri için 3–5 ay arasında, kova bileşenleri için ise 4–9 ay arasında değiştiği belirlenmiştir. Bir yıllık bakım planlamasında toplam maliyetlerin görece düşük seyrettiği, arıza sayısının sınırlı kalmasının maliyetleri kontrol altında tuttuğu ve planlı bakım maliyetlerinin belirleyici olduğu görülmüştür. Buna karşın, 2–5 yıllık bakım planlamalarında arıza sayısındaki artışa bağlı olarak bakım maliyetleri yükselmiş; özellikle revizyon maliyetlerinin eklenmesiyle toplam maliyetlerin kümülatif biçimde arttığı gözlenmiştir. Bu sonuç, makine yaşlandıkça yıpranmanın arttığını ve bakım maliyetlerinin kaçınılmaz olarak yükseldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the optimum maintenance strategies and maintenance intervals for the excavators used in the Ilgın-Çavuşçugöl Lignite open pit mine. Within this scope, failure data, maintenance–repair durations, failed components, production losses due to downtime, spare part replacement costs, and maintenance costs of four excavators (H1, H2, SM1, and SM2) operating in the field between 2019–2022 and 2019–2025 were monitored. Statistical analyses were conducted using the failure data of the body–engine, undercarriage, boom, and bucket components of the excavators to identify the most suitable probability distribution type representing the failure behavior and to estimate the corresponding parameters for each excavator. Based on the determined distribution parameters, the time between failures was modeled using Monte Carlo simulation. To evaluate the consistency of the simulated data with the actual field data, descriptive statistics such as mean, standard deviation, skewness, and kurtosis were calculated, confirming the validity and reliability of the simulation results. Based on the developed simulation model, optimum maintenance strategies for the excavators were analyzed. In 1–5-year operation scenarios, different maintenance intervals (ranging from 3 to 12 months) were tested, and failure maintenance costs, planned maintenance costs, and total costs were calculated for each scenario. The results revealed that the failure behavior of the excavators varied depending on the component type. Optimum maintenance intervals were found to range between 7–11 months for body–engine components, 3–5 months for boom components, and 4–9 months for bucket components. In one-year maintenance planning, total costs remained relatively low, as the limited number of failures helped keep expenses under control, while planned maintenance costs were the dominant factor. However, in 2–5-year maintenance planning, maintenance costs increased due to the rising number of failures, and the addition of overhaul costs led to a cumulative increase in total expenses. This finding indicates that as the equipment ages, wear intensifies and maintenance costs inevitably rise.