Türkiye'de yetişkin becerilerini etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
Socio-economic factors affecting adult skills in Turkey
  1. Tez No: 1006880
  2. Yazar: TUGAY BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yetişkin bireylerin sahip olduğu temel bilişsel becerileri (sayısal, sözel ve teknoloji yoğun ortamda problem çözme) etkileyen sosyo-ekonomik faktörleri ortaya koymaktır. Çalışmada OECD tarafından yürütülen Programme for the International Assessment of Adult Competencies (PIAAC) Türkiye verileri kullanılmıştır. Nisan 2014-Mart 2015 tarihleri arasında toplam 5227 kişiden toplanan veriler 16-65 yaş arası Türkiye nüfusunu temsil etmektedir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak oluşturulan regresyon modelleri aracılığıyla elde edilen bulgular, eğitim düzeyinin Türkiye'de tüm beceri türleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İstihdam durumuna baktığımızda ise çalışan bireyler en yüksek beceri puanlarına sahipken, çalışmayan ve ücretsiz ev işleri yapanların puanları belirgin biçimde daha düşüktür. Cinsiyet farklılıkları, özellikle sayısal becerilerde erkekler lehine anlamlıdır. Ebeveyn eğitimi ve evdeki kitap sayısı gibi kültürel sermaye bileşenlerinin de, yetişkin becerileri üzerinde eğitim düzeyi kadar kritik bir rol oynadığını görülmektedir. Bazı modellerde evdeki kitap sayısı değişkeni modele eklendiğinde ebeveyn eğitimi değişkeninin istatistiksel anlamlılığını yitirdiği görülmektedir. Yaş değişkeninin ise sayısal ve sözel becerilerde doğrusal olmayan bir etkisi gözlemlenmiştir. Bu durum yetişkin becerilerinin belirli bir yaşa kadar artış eğilimi gösterdiğini ancak ilerleyen yaşlarda becerilerde azalma sürecinin başladığını ifade etmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de yetişkin becerilerinin belirleyicileri çok boyutlu bir yapıya sahiptir. Yetişkin becerilerini geliştirmeye yönelik politikalarda yalnızca eğitim düzeyini artırmaya odaklanmanın yeterli olmadığı, aynı zamanda bireylerin kültürel sermayesini artırıcı müdahalelerle desteklenmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify socio-economic factors influencing core cognitive skills (numeracy, literacy, and problem solving in technology-rich environments) of adults in Türkiye. The study utilizes data from the Programme for the International Assessment of Adult Competencies (PIAAC) conducted by the OECD. Data collected from 5,227 individuals between April 2014 and March 2015 are representative of the Turkish population aged 16–65. Findings obtained through regression models using the Ordinary Least Squares (OLS) method indicate that educational attainment has a statistically significant impact on all skill types in Türkiye. Regarding employment status, while employed individuals exhibit the highest skill scores, those unemployed or engaged in unpaid domestic work have significantly lower scores. Gender differences are significant, particularly in numeracy skills, in favor of men. Cultural capital components, such as parental education and the number of books at home, play a role as critical as educational attainment in determining adult skills. In certain models, the parental education variable loses statistical significance when the number of books at home is introduced. Furthermore, a non-linear effect of age was observed on numeracy and literacy skills, suggesting that adult skills increase up to a certain age, after which a process of decline begins. In conclusion, the determinants of adult skills in Türkiye possess a multidimensional structure. Policies aimed at enhancing adult skills should not only focus on increasing educational levels but also be supported by interventions that increase individuals' cultural capital