Tip 2 diyabetik hastalarda erken böbrek hasarı belirteci olarak üriner ngal düzeyleri
Tip 2 diyabetik hastalarda erken böbrek hasarı belirteci olarak üriner ngal düzeyleri
  1. Tez No: 1006918
  2. Yazar: SÜREYYA YİĞİT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UZUNLULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diyabetik nefropati (DN) diyabetin en sık görülen mikrovasküler komplikasyonlarından biridir ve son dönem böbrek yetmezliğine yol açan nedenlerin başında gelmektedir. NGAL (neutrophil gelatinase associated lipocalin), akut böbrek yetmezliğinde kreatininden önce yükselen ve kronik böbrek yetmezliğinin erken döneminde prediktif değeri araştırılan bir moleküldür. Bu çalışmada tip 2 diyabetes mellituslu (DM) hastalarda erken böbrek hasarı göstergesi olarak üriner NGAL düzeylerinin yüksek bulunabileceği hipotezi test edildi. Materyal ve metod: Çalışmaya 20 yaş ve üzeri toplam 78 olgu alındı ( 51 kadın, 27 erkek, ortalama yaş 57.74±8.97). Hasta grubu tip 2 diyabetes mellitus tanısı olan 38 hastadan (24 kadın, 14 erkek, ortalama yaş 58.68±8.36), kontrol grubu 40 sağlıklı olgudan (27 kadın, 13 erkek, ortalama yaş 56.85±9.53) oluştu. Gruplar demografik, antropometrik, biyokimyasal verilerine ve üriner NGAL düzeylerine göre karşılaştırıldı. Üriner NGAL düzeyleri enzyme linked immunosorbent metodu ile ölçüldü. Bulgular: Üriner NGAL düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi (7.53±8.49'a karşılık 9.04±9.98, p>0.05). Mikroalbuminüri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti bulundu (0.14±0.09'ya karşılık 0.08±0.02 , p<0.05). Üriner NGAL düzeyleri ile hastalık süresi, bel çevresi, beden kitle indeksi, mikroalbuminüri, Glomeruler filtrasyon hızı, HbA1c arasında anlamlı korelasyon izlenmedi (hepsi için p>0.05). Sonuç: Bu bulgular tip 2 diyabetik hastalarda erken dönem böbrek hasarını tepit etmek açısından NGAL molekülünün yeterli prediktif değeri olmadığını göstermektedir. Bu alanda yapılacak uzun dönem çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetic Nephropathy (DN) is one of the most important complication of Diabetes Mellitus (DM) and the most common cause of end stage renal disease. NGAL is a biomarker increases before serum creatinin in the early period of acute kidney injury and predictive value has been invastigated in chronic renal disease. In this study, hypothesis of the urinary NGAL levels could be high as an indicator of the early diabetic nephropathy at patients with type 2 diabetes mellitus was tested. Material and methods: A total of 78 subjects, aged 20 years and older were recruited for the study (51 female, 27 male, mean age 57.74±8.97). Type 2 DM group was consisted 38 patients (24 female, 14 male, mean age 58.68±8.36), control group was consisted 40 healthy subjects (27 female, 13 male, mean age 56.85±9.53). Groups were compared according to demographic, anthropometric, biochemical data and urinary NGAL levels. Urinary NGAL levels measured with enzyme linked immunosorbent metod. Results: Urinary NGAL levels were not significant difference between groups (7.53±8.49 vs. 9.04±9.98, p>0.05). Microalbuminuria levels of type 2 DM group were signıfıcantly higher than control group (0.14±0.09 vs. 0.08±0.02 , p<0.05). There were no significant correlation between urinary NGAL levels and disease duration, body mass index, waist circumference, microalbuminuria, glomerular filtration rate and HbA1c (p>0.05 for all) Conclusion: These results showed that urinary NGAL levels haven't enough predictive value to identify early diabetic nephropathy. For clinically usefulness of this marker long term studies are requiered.