Normotansif tip 2 diyabetli hastalarda erken renal tübüler hasarın göstergesi olarak fraksiyonel magnezyum,sodyum ve potasyum atılımının değeri
The assessment of fractional magnesium, sodium and potassium as indicator of early renal tubular damage in normotensive type 2 diabetes patients
- Tez No: 512280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Diyabetik nefropatinin erken evresinde albümin düzeyleri yükselmeyebilir. Bu yüzden böbreklerle ilgili hasarı önceden belirleyebilmek için daha iyi belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrolit düzeyleri; tübüllerin işlevini, yeteneklerini ve reabsorbsiyon kapasitesini gösterdiğinden böbrek patolojilerinde albümin atılımından daha iyi belirteç olabilirler. Bu çalışmadaki amacımız; normotansif tip-2 diyabetli hastalarda böbreklerde tübüler hasarın belirteci olarak elektrolitlerin fraksiyonel atılımlarının kullanımını araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Eylül 2017- Mart 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne Bağlı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya 40 sağlıklı gönüllü ve dahiliye polikliniğine başvuran normotansif tip 2 diyabetli 91 hasta alınmıştır. Hastaların 49'u normoalbüminürik ve 42'si mikroalbüminürik gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların spot idrar ve serum örneklerinde Na, K, Mg ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Mikroalbümin spot idrarda ölçüldü. Fraksiyon elelektrolit atılımları hesaplandı. Elektrolitlerin fraksiyonel atılımları hesaplanarak eGFR arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapıldı. FEMg ve eGFR'nin mikroalbuminürik hastalardaki tanısal gücünün değerlendirilmesinde, ROC eğrilerinin karşılaştırılması analizi yapıldı. Ayrıca FEMg ve eGFR için böbrek hasarı ile ilişkili rölatif risk analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Albumin levels may not increase in the early phase of diabetic nephropathy. Therefore, better markers are needed to predict the damage to the kidneys in advance. Electrolyte levels may be a better predictor of renal pathology than albumin excretion because they show the function, ability, and reabsorption capacity of tubules. Our purpose in this study is; to investigated the fractional excretion of electrolytes as a marker of tubular damage in the kidneys with normotensive type-2 diabetes. Materials and Methods: The research was carried out between September 2017 and March 2018 at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital affiliated to Health Sciences University. To work were taken 91 patients with normotensive type 2 diabetes who were referred to internal medicine polyclinic and 40 healthy volunteers. The group were left 49 of the patients normoalbuminuric and 42 microalbuminuric. Na, K, Mg and creatinine levels were measured in spot urine and serum samples of all participants. Microalbumin was measured in spot urine. Fractional electrolite excretions were calculated. Correlations and multiple regression analyzes were performed to calculate the fractional excretion of electrolytes and to determine the relationship between eGFR. A comparison analysis of ROC curves was performed to evaluate the diagnostic power of FEMg and eGFR in microalbuminuric patients. Relative risk analysis was also performed for FEMg and eGFR associated with renal injury.