Tüketicilerin online yeniden satın alma niyetini etkileyen faktörlerin analizi: Z kuşağı üzerinde uyaran- organizma-tepki modeline dayalı bir araştırma
Analysis of factors affecting consumers' online repurchase intention: A study based on the stimulus- organism-response model on generation Z
- Tez No: 1006926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Tüketicilerin tekrar satın alma niyeti, e-ticaretin karlılığı ve sürdürülebilir büyümesi için temel oluşturmaktadır. Alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güvenin tesis edilmesi, e-ticarette başarının ön şartlarından birini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, güvenin öncüllerinin incelenmesi e-ticaret işletmeleri için önem taşımaktadır. İşlem güvenirliliği ve gizliliği, online promosyon ve teşvik programları gibi unsurlar tüketicilerin e-ticaret işletmesine olan güveninde etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Z kuşağı tüketicilerinin online yeniden satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaçla, Uyaran-Organizma-Tepki modeline dayalı olarak web sitesi/mobil uygulama görünümü, güvenlik ve online satış promosyonunun online güven ve yeniden satın alama niyeti üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Çalışma e-ticaret işetmelerinden alışveriş yapan ve 18 yaşın üzerinde bulunan Z kuşağı tüketicilerini kapsamaktadır. Katılımcıların en sık tercih ettikleri e-ticaret işletmesinin web sitesini veya mobil uygulamasını düşünerek anket sorularını cevaplamaları istenmiştir. Araştırma verisi sosyal medya platformları ve elektronik posta aracılığıyla çevrim içi anket yöntemi ile toplanmıştır. Anket uygulanan katılımcılar tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Bu doğrultuda, 357 katılımcıya ait veri analizi dahil edilmiştir. Araştırma modelinin geçerliliğinin test edilmesinde doğrulayıcı faktör analizi ve hipotezlerin test edilmesinde yol analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, web sitesi/mobil uygulama görünümü, güvenlik ve online satış promosyonu değişkenlerinin online güven üzerinde pozitif etkili olduğu belirlenmiştir. Bu değişkenler arasında online güven üzerinde en fazla etkili olan güvenliktir. Online güvenin ise online yeniden satın alma niyeti üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular e-ticarette güvenlik ve güvenin önemini doğrulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumers repurchase intentions are of fundamental importance for the profitability and sustainable growth of e-commerce. Establishing mutual trust between buyers and sellers is a prerequisite for success in e-commerce. Therefore, examining the antecedents of trust is crucial for e-commerce businesses. Factors such as transaction security and privacy, online promotions, and incentive programs influence consumer trust in e-commerce businesses. The purpose of this study is to identify the factors influencing the online repurchase intentions of Generation Z consumers. For this purpose, the effects of website/mobile app appearance, security, and online sales promotions on online trust and repurchase intentions are investigated based on the Stimulus-Organism-Response (SOR) model. The study encompasses Generation Z consumers over the age of 18 who shop at e-commerce businesses. Participants were asked to answer survey questions considering the website or mobile application of their most frequently preferred e-commerce business. Data was collected through an online survey method via social media platforms and email. Participants were selected using convenience sampling, a non-random sampling method. For this purpose, data from 357 participants were included in the analysis. Confirmatory factor analysis was used to test the validity of the research model, and path analysis was used to test the hypotheses. The study determined that the variables of website/mobile app appearance, security, and online sales promotions have a positive effect on online trust. Among these variables, security had the greatest effect on online trust. It was also found that online trust has a positive effect on online repurchase intention. These findings confirm the importance of security and trust in e-commerce.