Çekimli ve çekimsiz ortodontik tedavi sonrası dental arkta meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of dental arch changes in extraction and non-extraction orthodontic treatments
  1. Tez No: 1006941
  2. Yazar: EDANUR DARK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çekimli ve çekimsiz ortodontik tedavi uygulanmış bireylerde, tedavi öncesi dönem (T1), tedavi sonrası dönem (T2) ve postretansiyon dönemi (T3) olmak üzere üç farklı zaman periyodunda alınan dental model görüntüleri üzerinden maksiller dental arkın horizontal, anteroposterior boyutları ile ark formunu oluşturan koordinat değerlerindeki değişimler değerlendirilmiştir. Araştırmaya, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavi görmüş, Angle Sınıf I maloklüzyona sahip 52 birey (26 çekimli, 26 çekimsiz) dahil edilmiştir. Çalışmada, ViewBox 4.0 yazılımı ile dental model görüntüleri üzerinden ölçümler yapılmış, koordinat verileri MATLAB ortamında analiz edilmiştir. Her iki grupta da tedavi sürecinde overjet, overbite ve maksiller kesici diş düzensizlik indeksi anlamlı şekilde azalmıştır. Horizontal ölçümlerde, çekimsiz grupta premolar ve molar seviyelerde anlamlı genişleme izlenmiş ve postretansiyon döneminde bu mesafe büyük ölçüde korunmuştur. Çekimli grupta ise molar bölgede tedavi sırasında daralma görülmüş, retansiyon döneminde ikinci molarlarda nüks tespit edilmiştir. Anteroposterior ölçümlerde çekimsiz grupta anlamlı değişiklik izlenmezken, çekimli grupta kanin seviyesinde ark derinliğinde artış ve molar seviyesinde ark derinliğinde azalma kaydedilmiş, postretansiyon döneminde stabilizasyon sağlanmıştır. X ekseni (bukkopalatinalyönde) koordinat değişimlerinde, çekimsiz grupta 12,13,14,15,16 numaralı dişlerde bukkal yönlü hareket gözlenmiş ve bu genişleme postretansiyon süresince korunmuştur. Çekimli grupta ise çekim boşluğunun anteriorundaki dişlerde bukkal, posteriorundaki dişlerde palatinal hareketler izlenmiştir. Y ekseni (anteroposterior yönde) değişimlerinde, çekimli grupta tüm dişlerde daha belirgin yer değiştirme saptanmıştır. Postretansiyon döneminde her iki grupta da anterior yönde nüks izlenmiş, özellikle çekimli grupta 13 ve 15 numaralı dişlerde bu nüks belirgin olmuştur. Sonuç olarak, postretansiyon döneminde uzun süreli stabilite sağlamak için, özellikle çekimli vakalarda molar bölgede transversal kontrol önemlidir. Tüm arkı kapsayan sabit veya çıkarılabilir retansiyon uygulamaları önerilmektedir. Hastalar, tedavi sonrası doğal diş hareketleri konusunda bilgilendirilmeli ve retansiyonun uzun vadeli bir süreç olduğu konusunda bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the changes in the maxillary dental arch in terms of horizontal and anteroposterior dimensions as well as coordinate values forming the arch form, based on dental model images obtained at three different time points before treatment (T1), after treatment (T2), and postretention (T3) in patients who underwent orthodontic treatment either with or without tooth extractions. The study included 52 individuals (26 extraction, 26 non-extraction) with Angle Class I malocclusion treated at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Measurements were performed on occlusal images using ViewBox 4.0 software, and coordinate data were analyzed in MATLAB. Significant reductions in overjet, overbite, and maxillary incisor irregularity index were observed in both groups during treatment. In horizontal measurements, the non-extraction group showed significant expansion at the premolar and molar levels during the T1–T2 period, which was largely maintained during the T2–T3 period. In the extraction group, molar width decreased during treatment, and relapse was observed in second molars during the retention phase. In anteroposterior measurements, no significant change was observed in the non-extraction group, whereas in the extraction group, arch depth increased at the canine level and decreased at the molar level during treatment. Stabilization was observed during the postretention period. In buccolingual (x-axis) coordinate changes, the non-extraction group showed significant buccal movement in teeth 12 to 16, and this expansion was maintained post-retention. In the extraction group, buccal movement was observed anterior to the extraction site, while palatal movement was noted posteriorly. Regarding anteroposterior (y-axis) changes, tooth movement was more prominent in the extraction group. During the retention period, anterior relapse was observed in both groups, particularly in teeth 13 and 15 in the extraction group. In conclusion, to ensure long-term stability in the post-retention period, especially in extraction cases, transverse control in the molar region is important. Retention protocols that cover the entire arch, including fixed or removable retainers, are recommended. Patients should be informed about the possibility of natural tooth movements after treatment and made aware that retention is a long-term commitment.