From Woolf to screen: Feminist intersectionality and adaptation of Mrs.Dalloway
Woolf'tan ekrana: Mrs Dalloway'in uyarlamasında feminist kesişimsel yaklaşım
- Tez No: 1006951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHAN YATARKALKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Mrs. Dalloway eserini feminist ve kesişimsel bir bakış açısıyla inceleyerek kesişimselliği ve uyarlama sürecini ele almaktadır. ir bakış açısıyla inceleyerek kadınların deneyimlerinin cinsiyet, sınıf ve toplumsal beklentiler tarafından nasıl şekillendirildiğine odaklanmaktadır. Çalışma, Clarissa Dalloway, Miss Kilman ve Sally Seton gibi önemli kadın karakterleri ele alarak sınıf, eğitim ve ideoloji farklılıklarının kimliklerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çiçekler, davetler ve kıyafetler gibi metaforların, duygusal derinliği, bastırılmayı ve kadınların ataerkil toplum içindeki mücadelelerini ifade eden anlatı araçları olarak nasıl kullanıldığını incelemekte ve bu koşullar altında kadınlar arasında gerçek bağların mümkün olup olmadığını sorgulamaktadır. Tez ayrıca Marleen Gorris'in 1997 yapımı Mrs. Dalloway film uyarlamasını ele alarak feminist ve kesişimsel temaların romandan sinemaya nasıl aktarıldığını uyarlama kuramı çerçevesinde değerlendirmektedir. Film, eserin temel kaygılarını korumakla birlikte bazı karakterleri, sembolleri ve duygusal anlatımları görsel anlatıma uyarlamak amacıyla yeniden şekillendirmektedir. Çalışma, Mrs. Dalloway'in feminist bir metin olarak önemini koruduğunu ve cinsiyet, sınıf ve kimlik temalarının sinemasal uyarlama yoluyla dönüşüme uğrasa da güncelliğini sürdürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Intersectionality and the adaptation of Mrs.Dalloway from a feminist and intersectional perspective, focusing on how women's experiences are shaped by gender, class, and social expectation. The study examines key female characters such as Clarissa Dalloway, Miss Kilman, and Sally Seton to show how differences in class, education, and ideology influence their identities and relationships. It also explores Woolf's use of metaphor, including images of flowers, parties, and clothing, as narrative tools that express emotional depth, repression, and women's struggles within patriarchal society, while questioning whether genuine connections between women are truly possible under these conditions. The thesis further considers Marleen Gorris's 1997 film adaptation of Mrs. Dalloway, using adaptation theory to compare how feminist and intersectional themes are translated from novel to screen. While the film preserves the central concerns of the original text, it reshapes certain characters, symbols, and emotional expressions to suit visual storytelling. The study concludes that Mrs. Dalloway remains a significant feminist work, whose themes of gender, class, and identity continue to resonate, even as they are transformed through cinematic representaion.