Havacılık parçalarının ölçümünde kullanılan koordinat ölçüm makinelerinin kalibrasyon ve doğrulama süreçleri
Calibration and verification processes of coordinate measuring machines used in aerospace part measurement
  1. Tez No: 1006961
  2. Yazar: SAMET TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD MELİH GÜLEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan nüfusunun artması ve teknolojinin gelişmesiyle hava ulaşımına olan tale- bin artacağı kolaylıkla tahmin edilebilir. Bu büyüme ile birlikte hava araçlarına olan ihtiyaç da artacaktır. Bu ihtiyaca paralel olarak hava araçları parçalarının üretiminin ve bakım-servis hizmetlerinin de artması beklenmektedir. Doğal olarak, bu parçalarının üretiminde ve bakım-servis hizmetlerinde çok yoğun bir şekilde kullanılan CMM (Co- ordinate Measuring Machine) kullanımı, sayısı ve önemi artacaktır. CMM'ler, parça üretiminde ve bakımında çok yoğun bir şekilde kullanımına rağmen cihazın nasıl çalıştığı ve arkasında yatan mantığı, teoriyi bilen operatör ve mühendis eksikliği olduğu bilinmektedir. Ek olarak, CMM'lerin nasıl kalibre edilmesi gerektiği de çok az kişi tarafından bilinmektedir. Bu işlem, çoğunlukla hazır CMM kalibre programları aracılığı ile yapılmaktadır. Dolayısı ile, CMM kalibrasyonu ve doğrulaması ile ilgili önemli de- recede dokümentasyon eksikliğinin olduğu söylenebilir. Bu eksikliğin önüne geçmek için, öncelikle hava araçları parçaları üreten firmaların uygulamalarından ve CMM satıcıların dkümanlarından yararlanılarak CMM'ler hakkında genel bilgiler verilmiş olup sonrasında ise ISO 10360-1-2-3-4-5-7-8 spektleri dikkate alınarak CMM kalibra- syonunun ve doğrulamasının nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be easily predicted that the demand for air transportation will increase with the increase in human population and the development of technology. With this growth, the need for aircraft will also increase. In parallel with this need, it is expected that the production of aircraft parts and maintenance-service facilities will also increase. Naturally, the use, number and importance of CMM (Coordinate Measuring Machine), which is used very intensively in the production of these parts and maintenance-service facilities, will increase. Although CMMs are used very intensively in the production and maintenance of parts, it is known that there is a lack of operators and engineers who know how the machine works, the logic and theory behind it. In addition, very few peo- ple know how CMMs should be calibrated. This process is mostly done through ready- made CMM calibration programs. Therefore, it can be said that there is a significant lack of documentation on CMM calibration and verification. In order to eliminate this deficiency, first of all, general information about CMMs is given by using the applica- tions of companies producing aircraft parts and the documents of CMM suppliers, and then detailed information is given on how to perform CMM calibration and verification by taking into account the ISO 10360-1-2-3-4-5-7-8 specifications.