İnorganik anyonların, organik asitlerin ve DNA parçalarının kapiler elektroforez ile ayrımında polielektrolit kullanımı
The Use of cationic polymer for the separation of inorganic anions, organic acids and DNA fragments by capillary electrophoresis
- Tez No: 100697
- Danışmanlar: PROF.DR. F. BEDİA ERİM BERKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kapiler Elektroforez ile ayırmada katyonik bir polimerin, polietilenimin (PEI), ayırımcılığa ve seçimliliğe etkisi incelenmiştir. Kapiler Elektroforez (CE), yüksek voltaj altında kapiler bir kolonda maddelerin yük/büyüklük oranlarına göre ayrılmasına dayanan bir ayrılma yöntemidir. İnce cam kapiler kolonda oluşturulan güçlü elektroozmotik akım yardımıyla kapilerin bir ucundan injekte edilen türler, kapilerin diğer ucunda bulunan dedektöre doğru sürüklenirken on-line olarak tayin edilmektedir. İnorganik anyonların ve küçük organik anyonların elektroforetik mobiliteleri çok büyük olduğundan elektroozmotik akış ile dedektöre sürüklenmeleri çok uzun zaman almakta, bazen de bu yöne ulaşım gerçekleşememektedir. Elektroozmotik akış hızını tersine çevirerek iyonların elektroforetik mobilitelerinin ve elektroozmotik mobilitenin aynı yönde olması sağlanarak, küçük anyonların Kapiler Elektroforez ile ayrılması gerçekleştirilebilir. Literatürde şimdiye kadar bu amaçla çeşitli tampon ilaveleri kullanılmıştır. Bu elektroozmotik akış hızını modifıye edici maddelerin bir çoğu, katyonik surfaktanlar sınıfına girmektedir. Bu çalışmada kapiler kolon katyonik bir polimer ile kaplanarak, literatürde ilk kez tampon çözeltiye ilave maddeler katılmadan elektroozmotik akış hızı tersine çevrilerek, inorganik anyonların ve organik asitlerin hızlı ve etkin ayırımı gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen analiz yöntemi gıda ve biyolojik örneklere uygulanmıştır. Kullanılan polielektrolitin, inorganik anyonların ayırım seçiciliğine etkisi incelenmiş ve PEI ile anyonların çok güçlü iyon çifti oluşturması sonucu, anyonların elektroforetik mobilitelerinin literatürde rastlanmayan ölçüde değiştiği saptanmıştır. Şimdiye kadar çıplak kapiler veya PAA kaplı kapilerde Kapiler Elektroforez yöntemi ile ayırımı yapılan DNA (polianyon) parçalarının daha hızlı ayırım, ilk kez pozitif yüklü bir kolonda başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE USE OF CATIONIC POLYMER FOR THE SEPARATION OF INORGANIC ANIONS, ORGANIC ACIDS AND DNA FRAGMENTS BY CAPILLARY ELECTROPHORESIS Capillary Electrophoresis (CE) has recently become an important technique in the separation analysis field. In 1967, Hjerten successfully achieved free-zone electrophoresis in a narrow-bore tube of 3 mm inner diameter. His pioneering work was followed by Virtanen and Mikkers et al. Jorgenson and Lukacs have improved the technique substantially with capillaries of inner diameter less than 100 u.m. They demonstrated the characteristics of modern Capillary Electrophoresis, i.e. the sufficient dissipation of heat resulting from high applied voltage, on-column detection and the high-efficiency separation. "*? Over the last few years, commercially available Capillary Electrophoresis instruments have been developed and distributed on the market. Capillary Electrophoresis is now expanding its fields of application. Fused silica capillaries, inner diameter between 20 and 100 u.m and 10-100 cm long are commonly used as Capillary Electrophoresis columns. The high electrical field up to 30 kV, gives a relatively quick separation for a short period. Because of the extremely small volume of capillary column, in the order of microliters, several nanoliters of samples are injected in to the column for separation and analysis. Fused silica capillaries for Capillary Electrophoresis have silanol groups on the inner wall. In the pH region above 3, the negative charges on the silanol groups form a double layer of counter ions and the mobile cations from a diffuse layer generates electroosmotic flow (EOF) towards the cathode. A capillary is filled with electrolyte and both ends are immersed in buffer reservoirs. A high voltage power supply applies the electrophoretic field with the electrodes between two buffer reservoirs. The sample solution injected from one end of the capillary (inlet end) and the on-line detector is generally placed near the outlet end. Absorbance in UV-VIS region is the most common form of on-line detection. Capillary Zone Electrophoresis (CZE) is a powerful technique for the separation of ionic substances. Separation speed and direct injection of samples to the capillary without labour intensive sample preparation are the major advantages of the method for the real samples. For small inorganic and organic ions, electrophoretic mobilities are of the same magnitude but of opposite sign to the electroosmotic flow (EOF), resulting in excessive migration times. Separation can be performed by reducing or reversing electroosmotic flow with the addition of an electroosmotic flow modifier to the buffer. The use of commercial products based on a polyvalent or hydrophobic cations, cationic surfactants or cationic poymers have been reported for this purpose. The use of polyethyleneimine (PEI) as a covalent or noncovalent coating agent in Capillary Electrophoresis has been reported. So far, this coating has been mainly used for the separation of proteins and peptides. The polymer layer of the XI