Toplu konut projelerinde deprem riski bakımından bölgesel farklılıkların yapı maliyetlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of regional differences in terms of earthquake risk on construction costs in mass housing projects
- Tez No: 1006974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Piyasa koşullarında inşaat projeleri, mühendis ve mimarların öngörüsüyle yaklaşık maliyet belirlenerek, ekonomik ve statik kaygılar dikkate alınarak tamamlanır. Yapı maliyeti, inşaat sektöründe mühendisler, yapı sahipleri ve yükleniciler olmak üzere tüm taraflar için önemli bir unsurdur. Yapı maliyeti proje verileri doğrultusunda hesaplanmaktadır. Hesaplamalarda oluşabilecek eksiklik ve yanlışlıklar, projenin yapılabilirliğini ve kalitesini etkilemektedir. Yapı maliyetine etki eden unsurlar arasında malzeme fiyatlarındaki dalgalanmalar, işçilik ücretleri, proje büyüklüğü, mimari ve mühendislik tasarım kararları, zemin etüdü sonuçları, taşıyıcı sistem tipi ve uygulanacak yapı teknolojileri yer almaktadır. Ayrıca projenin gerçekleşeceği coğrafi bölgenin deprem koşulları ve yerel yapı yönetmelikleri de maliyet üzerinde etkili olmaktadır. Deprem yönetmeliklerine uygun tasarım ve uygulamalar, yapı güvenliğini artırırken, taşıyıcı sistemlerde daha fazla malzeme kullanımı ve ileri mühendislik çözümleri gerektirmesi nedeniyle maliyetleri artırabilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye' de Toplu Konut projelerinde, deprem riski bakımından bölgesel farklılıkların yapı maliyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 2022-2023-2024 yılları arasında 46 adet Toplu Konut projesi incelenmiş, kaba inşaat maliyetlerinin deprem bölgelerine göre farklılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under market conditions, construction projects are completed based on the estimates of costs determined by engineers and architects, taking into account economic and structural considerations. Construction cost is a crucial factor for all parties in the construction industry: engineers, building owners, and contractors. Construction cost is calculated based on project data. Any deficiencies or inaccuracies in these calculations can affect the feasibility and quality of the project. Factors affecting construction costs include fluctuations in material prices, labor costs, project size, architectural and engineering design decisions, geotechnical survey results, type of structural system, and the construction technologies to be used. Furthermore, the seismic conditions and local building regulations of the region where the project will be carried out also significantly influence costs. Designs and applications in compliance with seismic regulations increase structural safety but may also raise costs due to the need for additional materials and advanced engineering solutions. In this study is to investigate the impact of regional differences in earthquake risk on construction costs in mass housing projects in Turkey. For this purpose, 47 mass housing projects were examined between 2022, 2023, and 2024, and differences in rough construction costs across earthquake zones were evaluated.