Hızlı yapısal risk değerlendirme için bir görüntü işleme uygulaması
An image processing application for rapid structural risk assessment
  1. Tez No: 1006978
  2. Yazar: DUYGU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Depremler, yapı mühendisliği açısından ciddi riskler barındıran doğal afetler arasında yer almakta; özellikle taşıyıcı sistem yetersizlikleri bulunan yapılarda ağır yapısal hasarlara ve ciddi can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, yapı stokunun mevcut durumunun deprem öncesinde sistematik ve hızlı bir biçimde değerlendirilmesi, afet yönetimi ve risk azaltma stratejileri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, bina cephe görsellerinden yapısal risk göstergelerinin otomatik olarak sınıflandırılmasına yönelik evrişimli sinir ağı (Convolutional Neural Network- CNN) tabanlı bir model geliştirilmiştir. Çalışma, görüntü işleme ve derin öğrenme tekniklerini bir araya getirerek sahada uzman gerektirmeyen, hızlı ve ölçeklenebilir bir karar destek mekanizması sunmayı amaçlamaktadır. Modelin eğitimi için, Türkiye'de meydana gelen büyük çaplı bir depremin ardından çeşitli illerden toplanan geniş çaplı görsel veri seti kullanılmış; bu görseller mühendislik temelli etiketleme kriterlerine göre belirli yapısal özellikler üzerinden sınıflandırılmıştır. Görüntüler, çeşitli ön işleme adımlarına tabi tutulmuş ve her bir sınıf için ayrı modeller eğitilerek yapay zekâ temelli sınıflandırma yapılmıştır. Çalışma, görsel veriler aracılığıyla yapı stokunun değerlendirilmesine yönelik yeni bir yaklaşım sunmakta ve özellikle hızlı risk değerlendirme açısından geleneksel yöntemlere önemli bir alternatif teşkil etmektedir. Geliştirilen sistemin, afet öncesi müdahale planlaması, kentsel dönüşüm önceliklendirmesi ve yapı güvenliği analizleri gibi pek çok alanda kullanılabilir potansiyele sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the most critical natural disasters in terms of structural engineering, posing significant risks, particularly in buildings with insufficient load-bearing systems. Therefore, the systematic and rapid assessment of the existing building stock before a seismic event is of great importance for effective disaster management and risk reduction strategies. In this thesis, a convolutional neural network (CNN)-based model has been developed to automatically classify structural risk indicators from building façade images. By integrating image processing and deep learning techniques, the study aims to provide a fast, scalable, and expert-independent decision support mechanism. For model training, a large-scale visual dataset was compiled from various provinces in Turkey following a major earthquake event. These images were labeled based on engineering-based classification criteria that reflect key structural characteristics. After undergoing a series of preprocessing steps, individual CNN models were trained for each classification category to perform AI- based recognition. This study introduces a novel approach for assessing the condition of building stock using visual data and presents a significant alternative to traditional methods, particularly for rapid seismic risk assessment. The developed system is considered to have high potential for use in pre-disaster intervention planning, prioritization of urban transformation, and structural safety evaluations.