Gümüşhane'de mavi ekonomi ve sürdürülebilir iç su yönetimi: Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği üzerine Vikor analizi
Blue economy and sustainable inland water management in Gümüşhane: A Vikor analysis of fisheries and aquaculture
  1. Tez No: 1006979
  2. Yazar: TAMER A. R. SHALALDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Mavi ekonomi kavramı, dünya genelinde okyanusları ve su kaynaklarını korumayı amaçlayan artan önemine sahip bir stratejidir. Bu kavram, ekonomik faaliyetlerin, deniz ekosistemlerinin bu faaliyetleri sürdürülebilir bir şekilde destekleme uzun vadeli kapasitesi ile dengelendiğinde ortaya çıkar. Mavi ekonomi, bir yandan büyüme ve kalkınma çağrısı yapan, diğer yandan deniz kaynaklarının korunmasına odaklanan iki ana söylem arasındaki temel gerginlikleri yansıtır. Bu gerginlikler, okyanusların sunduğu ekonomik fırsatları değerlendiren, aynı zamanda karşılaşabileceği riskler ve zorlukları tanıyan dengeli çözümler gerektirmektedir. Küresel ölçekte Birleşmiş Milletler bu çözümleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'lar) aracılığıyla desteklemektedir. Ancak, mavi ekonominin kapsamını ve sınırlarını Birleşmiş Milletler hedefleri ile tutarlı bir şekilde belirlemek, önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Ayrıca, bu alandaki anahtar aktörlerin belirlenmesi, rollerinin ve çıkarlarının net bir şekilde tanımlanması hala yeterince açık değildir; bu da daha fazla araştırma ve açıklama ihtiyacını doğurmaktadır. Bu araştırmada, Gümüşhane ilinde su ürünleri yetiştiriciliği değerlendirmek ve önerileri belirlemektir. Sürdürülebilir iç su yönetimi amacı doğrultusunda, yetiştiricilik ve iç su kriterlerinin tespit edilmesi ve yetiştiricilik ve iç su kaynaklar yönetiminde kullanılan araçların sıralanmasını gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP-VIKOR bütünleşik yaklaşımı ile değerlendirmeler yapılmış ve balıkçılık tesislerden, akademisyenlerden ve Gümüşhane il müdürlüğünden uzman görüşü alınmıştır. İlk aşamada gerçekleştirilen AHP sonuçlarına göre yetiştiricilik ve iç su yönetimleri kriterlerinin en önemlisi“Kaynak Kullanımı”ana kriteri olmuş ve onu sırası ile“Sosyal”,“Ekonomik”ve“Çevresel”takip etmiştir. İkinci aşamada ise VIKOR yöntemi ile yetiştiricilik ve iç su yönetimleri yönetiminde kullanılan araçların sıralanması yapılmıştır. Buna göre en ideal araç“Entansif (yüksek teknoloji) yöntemler”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the blue economy is a strategy of growing importance worldwide that aims to protect oceans and water resources. It emerges when economic activities are balanced with the long-term capacity of marine ecosystems to sustain them. The blue economy reflects the tension between two main approaches: one promoting economic growth and development and another emphasizing the protection of marine resources. These tensions require balanced solutions that recognize the economic opportunities provided by oceans while also acknowledging potential risks and challenges. At the global level, the United Nations supports these efforts through the Sustainable Development Goals (SDGs). However, defining the scope and boundaries of the blue economy in line with these goals remains a significant challenge. In addition, identifying the key actors in this field and clearly defining their roles and interests still requires further clarification. This study evaluates aquaculture activities in Gümüşhane province and proposes recommendations. It also identifies aquaculture and inland water criteria and ranks the tools used in aquaculture and inland water resource management. Evaluations were conducted using the integrated AHP–VIKOR approach, and expert opinions were obtained from aquaculture enterprises, academics, and the Gümüşhane Provincial Directorate. According to the AHP results, the most important criterion was“Resource Utilization,”followed by“Social,”“Economic,”and“Environmental.”In the second stage, the VIKOR method was used to rank the tools applied in aquaculture and inland water management. The results show that the most suitable tool is“Intensive (hightechnology) methods.”