Betonarme binaların farklı hızlı değerlendirme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Determination of regional risk priorities of reinforced concrete structures with artifical neural networks
- Tez No: 934061
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
06 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin sebep olduğu yapısal hasarlar, mevcut binaların deprem performansının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Modern afet öncesi yönetimin bir parçası, mevcut yapıların olası deprem risklerinin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bu tez çalışmasında, Bitlis ili merkez ilçesindeki betonarme yapı stokunu temsil eden örnekler üzerinde hızlı değerlendirme yöntemleriyle betonarme binaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Seçilen betonarme binalar için yapılan saha incelemelerinin sonuçlarıyla yapısal sistem puanları elde edilmiştir. Çalışma kapsamında, 2013 yılındaki yöntem ve 2019'da güncellenen Türk Hızlı Değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen tüm veriler dikkate alınarak yapısal sistem puanları yardımıyla betonarme yapıların bölgesel risk öncelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bölgenin yapı stoku hakkında bilgi verilerek alınabilecek önlemler konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The structural damages caused by the recent February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake have once again shown how important the earthquake performance of existing buildings is. A part of modern pre-disaster management is to determine the potential earthquake risks of existing structures and take the necessary precautions. In this thesis study, reinforced-concrete buildings were evaluated with rapid assessment methods on samples representing the reinforced-concrete building stock in the central district of Bitlis province. Structural system scores were obtained with the results of the field examinations conducted for the selected reinforced-concrete buildings. Within the scope of the study, the method in 2013 and the Turkish Rapid Assessment method updated in 2019 were used. Considering all the data obtained, it was attempted to determine the regional risk priorities of reinforced concrete structures with the help of structural system scores. In addition, information was provided about the building stock of the region and suggestions were made on the precautions that could be taken.