Özel gereksinimli çocuğa sahip göçmen ebeveynlerın Türkiye'deki özel eğitime yönelik görüş ve önerileri
Opinions and suggestions of immigrant parents of children with special needs on special education in Turkey
  1. Tez No: 1006987
  2. Yazar: GÜL HİLAL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel gereksinimli çocuğa sahip göçmen ebeveynlerin Türkiye'deki özel eğitime yönelik görüş ve önerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İzmir ilinde yaşayan, çocukları özel eğitim okullarının I. ve II. kademelerinde eğitimine devam eden on göçmen aile oluşturmaktadır. Katılımcı grubunun oluşturulmasında, amaçlı örneklem türlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem seçiminde; İzmir ilinde ikamet eden, can güvenliği ve ekonomik sebeplerle göçmen olması; çocukları otizm spektrum bozukluğu, Down sendromu, zihin yetersizliği, fiziksel yetersizlik ve çoklu yetersizlik gibi farklı tanılara sahip olması; çocuğun biyolojik ebeveyni olup bakımında aktif rol üstlenmesi; Türkçeyi temel düzeyde anlayıp konuşabilmesi ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmesi ölçütleri esas alınmıştır. Verilerin toplanmasında dokuz soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen veriler ise tematik analiz yaklaşımıyla incelenip yorumlanmıştır. Yapılan bu çalışma, özel gereksinimli çocuğu olan göçmen ebeveynlerin Türkiye'deki özel eğitim sistemini, avantajlar ve dezavantajların iç içe geçtiği karmaşık bir yapı olarak deneyimlediklerine işaret etmektedir. Türkiye'de bulunan özel gereksinimli çocuğa sahip göçmen ailelerinin özel eğitim sistemine erişiminde yapısal, kültürel ve dil temelli çoklu ve iç içe geçmiş engellerle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Devlet okulları aracılığıyla sunulan hizmetlere yönelik minnettarlık, sistemin kapsayıcı potansiyelini ortaya koyarken; dil bariyeri, bilgi eksikliği ve vatandaşlık temelli ayrımcılık gibi yapısal engeller, bu potansiyelin tam olarak hayata geçmesini engellemektedir. Bu bağlamda, mevcut uygulamaların kapsayıcılık, erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik temelleri doğrultusunda yeniden ele alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives and recommendations of immigrant parents of children with special needs regarding special education in Türkiye. The research employed a phenomenological design, a type of qualitative research methodology. The study group consisted of ten immigrant families living in İzmir whose children attend the primary and secondary levels of special education schools. Criterion sampling, a form of purposeful sampling, was utilized for participant selection. The sample selection criteria included: residing in İzmir, being an immigrant due to safety and economic reasons, having children with diagnoses such as Autism Spectrum Disorder (ASD), Down Syndrome, intellectual disability, physical disability, and multiple disabilities, being the biological parent and actively involved in the child's care, having a basic understanding and speaking of Turkish, and voluntarily agreeing to participate in the research. A semi-structured interview form with nine questions was used to collect data, which were then analyzed and interpreted using a thematic analysis approach. This study indicates that immigrant parents with children with special needs experience the special education system in Türkiye as a complex structure where advantages and disadvantages are intertwined. It shows that immigrant families in Türkiye with children with special needs face multiple, intertwined structural, cultural, and language-based barriers to accessing the special education system. While gratitude for the services provided through state schools reveals the system's inclusive potential, structural obstacles such as language barriers, lack of information, and nationality-based discrimination prevent this potential from being fully realized. In this context, it points to the need to re-evaluate existing practices in line with the principles of inclusivity, accessibility, and sustainability.