Revnak-ı Gülşen (inceleme-metin-aktarma-dizin)
Revnak-i Gülşen (analysis-text-translation-index)
  1. Tez No: 1006990
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR UZUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Ziraat, insanlık tarihinin en eski uğraşlarından biri olarak sözlü ve yazılı kültür aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Bu birikimin önemli kaynaklarından biri olan Felahat-nameler, ziraatın başlangıcından sonuna kadar tüm aşamalarını ele alan, tarımsal bilgi ve uygulamaları sistemli biçimde sunan eserlerdir. Klasik Osmanlı dönemi ziraat literatüründe yer alan bu metinler, dönemin dil özelliklerini, tarımsal terimlerini ve bilimsel anlayışını yansıtması bakımından büyük önem taşır. Çoğu tercüme yoluyla Türkçeye kazandırılan bu metinler arasında Türkçe telif eserlerin sayısı sınırlıdır. Bu çalışmamız, söz konusu sınırlı sayıdaki telif eserlerden biri olan ve manzum mensur bir eser olan Revnak-ı Gülşen adlı bir bahçe ziraatı metnini konu edinmektedir. Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Millet Kütüphanesi, Topkapı Sarayı Kütüphanesi ve Berlin Kütüphanesi'nde olmak üzere toplam dört nüshası tespit edilen eserin incelenmesinde Berlin nüshası temel alınmıştır. Toplam dört bölümden oluşan eserin birinci bölümünde, dört mevsimin özellikleri dikkate alınarak toprak çeşitleri ve bu çeşitler arasındaki temel farklar incelenmiştir. İkinci bölümde, fidan ve çekirdek dikiminde doğru zaman, yer ve derinlik gibi faktörler ele alınmış; sağlıklı ve verimli ağaç yetiştirmenin temel kuralları detaylandırılmıştır. Üçüncü bölüm, ağaç bakımında önem taşıyan budama, aşılama ve bağlama işlemlerine ayrılmıştır. Eserin dördüncü bölümünde ise ağaç ve bitkilerde görülen hastalıkların tanınması, tedavi yöntemleri ve zararlılarla mücadele yolları anlatılarak sağlıklı gelişimin esasları ortaya konmuştur. Zengin bir söz varlığına sahip olan bu eser; bahçecilik, bitki adları, mevsim, renk ve astronomi terimleriyle dönemin insan-doğa ilişkisini belgeleyen çok boyutlu bir kaynaktır. Metin aktarımı, dil incelemesi, dizin ve kaynakçayı kapsayan bu çalışma, Klasik Osmanlı dönemi tarım kültürünü ve üretim süreçlerini bilim dünyasına kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture, as one of the oldest endeavors in human history, has been passed down through generations via oral and written culture. Felahat-names, one of the significant sources of this heritage, are works that encompass all stages of agriculture from beginning to end, presenting agricultural knowledge and practices in a systematic manner. These texts within the agricultural literature of the Classical Ottoman Period are of great importance as they reflect the linguistic characteristics, agricultural terminology, and scientific understanding of the period. Among these texts, most of which were brought into Turkish through translation, the number of original Turkish copyrighted works is limited. This study focuses on a garden agriculture text titled Revnak-ı Gülşen, which is one of these limited copyrighted works and is written in a mixed verse-prose (manzum-mensur) form. Among the four identified copies of the work—located in the Süleymaniye Library, Istanbul Millet Library, Topkapı Palace Library, and Berlin Library—the Berlin manuscript was taken as the basis for this study. The work consists of four chapters: The first chapter examines soil types and the fundamental differences between them, taking into account the characteristics of the four seasons. The second chapter discusses factors such as the correct timing, location, and depth for planting saplings and seeds, detailing the basic rules for growing healthy and productive trees. The third chapter is dedicated to pruning, grafting, and binding processes, which are vital for tree care. In the fourth chapter, the diagnosis and treatment methods of diseases seen in trees and plants are explained, along with ways to combat pests, establishing the principles of healthy growth. With its rich vocabulary, this work serves as a multidimensional source documenting the human-nature relationship of the period through terms related to gardening, plant names, seasons, colors, and astronomy. This study, which includes text transcription, linguistic analysis, an index, and a bibliography, aims to bring the agricultural culture and production processes of the Classical Ottoman Period into the scientific world.