Çift kariyerli eşlerde psikolojik dayanıklılığın sosyal destek ve meslek aşkı bağlamında iş-yaşam dengesi ve iş tatmini üzerindeki rolü
The role of psychological resilience in dual-career couples on work–life balance and job satisfaction in the context of social support and passion for work
  1. Tez No: 1007044
  2. Yazar: MEHTAP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çift kariyerli eşler bağlamında iş-yaşam dengesini etkileyen psikolojik ve sosyal kaynakları incelemektedir. Sosyal destek ve meslek aşkının psikolojik dayanıklılık ve iş tatmini üzerinden iş-yaşam dengesine yansıyan doğrudan ve dolaylı etkileri test edilmiştir. Nicel araştırma kapsamında, Isparta ilindeki üniversitelerde görev yapan 180 evli akademisyenden kartopu örnekleme yoluyla anket verisi toplanmıştır. İş-yaşam dengesi, psikolojik dayanıklılık, iş tatmini, meslek aşkı ve algılanan sosyal destek ölçekleri uygulanmış; veriler Jamovi'de doğrulayıcı faktör analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi ile, ayrıca aracılık–düzenleyicilik ve kümeleme analizleriyle incelenmiştir. Bulgular, meslek aşkının iş tatmini, psikolojik dayanıklılık ve iş-yaşam dengesi üzerinde; sosyal desteğin ise iş tatmini ve iş-yaşam dengesi üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığını göstermiştir. İş tatmini ve psikolojik dayanıklılık iş-yaşam dengesinin anlamlı yordayıcılarıdır. Aracılık analizleri, iş tatmininin sosyal destek–iş-yaşam dengesi ilişkisinde kısmi, meslek aşkı–iş-yaşam dengesi ilişkisinde tam aracı rol üstlendiğini; psikolojik dayanıklılığın aracılığının desteklenmediğini, ancak eğilim düzeyinde bir bulgu bulunduğunu ortaya koymuştur. Düzenleyici analizlerde psikolojik dayanıklılık, meslek aşkının iş-yaşam dengesine etkisini güçlendirmiş ve iş-yaşam dengesinin iş tatminine etkisinde tamponlayıcı rol oynamıştır. Kümeleme analizi, psikolojik kaynak düzeylerine göre iki profilin (yüksek/düşük) anlamlı biçimde ayrıştığını göstermiştir. Sonuçlar, çift kariyerli akademisyenlerde sosyal destek ve meslek aşkının kritik; psikolojik dayanıklılığın ise hem doğrudan hem de koşullu bir mekanizma olarak iş-yaşam dengesini açıklamada işlevsel olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines psychological and social resources influencing work–life balance among dual‑career couples by testing the direct and indirect effects of perceived social support and passion for work on psychological resilience, job satisfaction, and work–life balance. Survey data were collected via snowball sampling from 180 married academics employed at universities in Isparta. Measures assessed work–life balance, resilience, job satisfaction, passion for work, and perceived social support. Analyses included confirmatory factor analysis, structural equation modeling, mediation, moderation, and cluster analysis in Jamovi. Passion for work positively predicted job satisfaction, resilience, and work–life balance; social support positively predicted job satisfaction and work–life balance. Job satisfaction and resilience significantly predicted work–life balance. Job satisfaction partially mediated the social support–work–life balance link and fully mediated the passion–work–life balance link; resilience did not show a supported mediating effect, although a marginal trend emerged. Resilience also strengthened the effect of passion for work on work–life balance and buffered the effect of work–life balance on job satisfaction. Cluster analysis yielded two psychological resource profiles (high vs. low) with significant differences across variables. Overall, the findings underscore the critical roles of social support and passion for work and position resilience as both a direct and conditional mechanism, offering a multidimensional contribution to work–life balance research.