دور المؤسسات الوقفية في التمكين الاقتصادي للشباب: دولة الكويت نموذجًا
Gençlerin ekonomik açıdan güçlendirilmesinde vakıf kuruluşlarınınrolü: Kuveyt devleti örneği
- Tez No: 1007045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kuveyt Devleti'nde vakıf kurumlarının gençlerin ekonomik olarak güçlendirilmesindeki rolünü, bu kurumlar tarafından sunulan finansman, girişimcilik, eğitim ve öğretim programlarının etkisini inceleyerek analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, betimleyici-analitik bir yöntem benimsemiş ve vakıf programlarından yararlanan 200 genç erkek ve kadından saha verisi toplamak için anket aracı kullanılmıştır. Veriler; varyans analizi (ANOVA), Ki-kare testi ve korelasyon analizi gibi çeşitli istatistiksel araçlarla analiz edilmiştir. Bu analizler, vakıf yatırımlarının ekonomik güçlendirme üzerindeki etkisi, yatırım çeşitliliği ve finansman sağlanması gibi üç ana hipotezin test edilmesini sağlamıştır. Sonuçlar, vakıf yatırım seviyesinin artması ile gençlerin ekonomik olarak güçlendirilmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Korelasyon analizi, vakıf yatırımlarının çeşitlendirilmesi ile gençlere sunulan ekonomik fırsatların genişlemesi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir. ANOVA analiz sonuçlarına göre, vakıfla finanse edilen projeler diğer projelere kıyasla en yüksek başarı oranlarını elde etmiştir. Çalışma, toplumun vakıf fırsatlarına yönelik bilinç düzeyinin düşük olması ve gençlere yönelik programların sınırlı olması gibi bazı zorlukları ortaya koymuştur. Gençlere yönelik vakıf fonlarının kurulması, dijital eğitim programlarının geliştirilmesi ve devlet kurumları ile özel sektörle iş birliklerinin güçlendirilmesi önerilmiştir. Çalışma, vakıf kurumlarının gençlerin ekonomik olarak güçlendirilmesinde etkili bir araç olduğunu, ancak bunun için operasyonel modellerinin geliştirilmesi, şeffaflığın artırılması ve faydalanıcı yelpazesinin genişletilmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of waqf (endowment) institutions in economically empowering youth in the State of Kuwait by exploring the impact of programs related to funding, entrepreneurship, training, and education provided by these institutions. The study adopted a descriptive-analytical methodology, using a questionnaire to collect field data from 200 young men and women who benefited from waqf programs. The data were analyzed using various statistical tools, including ANOVA, Chi-square, and correlation analysis, which enabled the testing of three main hypotheses related to the impact of economic empowerment through waqf investment, its diversification, and funding availability. The results revealed a statistically significant positive relationship between the level of waqf investment and youth economic empowerment. Correlation analysis also showed a direct relationship between the diversification of waqf investments and the expansion of economic empowerment opportunities available to youth. ANOVA results indicated that waqf-funded projects achieved the highest success rates compared to others. The study highlighted several challenges, most notably the low societal awareness of waqf opportunities and the limited number of youth-oriented programs. It recommended establishing youth waqf funds, developing digital training programs, and strengthening partnerships with state institutions and the private sector. The study concluded that waqf institutions represent an effective tool for achieving youth economic empowerment, provided that their operational models are developed, transparency is enhanced, and the scope of beneficiaries is expanded.