Reality production through 3D modelling and CGI imageswithin the context of digital culture
Dijital kültür bağlamında 3D modelleme, CGI görüntüleringerçeklik üretimi
- Tez No: 1007082
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERİNÇMEN KÂNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Güzel Sanatlar, Communication Sciences, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital görsel efektler aracılığıyla gerçekliğin yeniden üretimini, kültürel, kuramsal, teknik ve medya temelli yapısal yaklaşımlar doğrultusunda inceler. Medyanın dijitalleşmesi iletişim biçimlerini dönüştürürken, kültür endüstrisinin temel yaklaşımları geçerliliğini sürdürür. Yaratıcı endüstrilerin standart üretim süreçlerine dahil edilen yeniden üretim pratikleri, fiziksel ve dijital ortamlar arasındaki sınırları belirsizleştirir. Bu süreçte dijital görsel üretim araçlarıyla oluşturulan hipergerçekçi görüntüler, bilgi edinme, görme, öğrenme ve inanma biçimlerinde dönüşümlere yol açarak anlam oluşturma süreçlerinde etkili bir konuma yerleşir. Günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan ve sunulduğu ortamlarda çoğunlukla sorgulanmaksızın kabul edilen bu ikna edici görüntüler, özellikle sinema alanında belirginleşir. Çalışma, fiziksel, bilimsel ve mantıksal tutarlılığa dayalı yapılarıyla tanımlanan hard world anlatılarında, dijital gerçekliğin nasıl inşa edildiğini ele alır. Görsel efekt teknolojileriyle biçimlendirilen görüntülerin kültürel anlam taşıma biçimleri ve bu görüntülerin gerçeklik üretimindeki işlevi, kavramsal ve yapısal bir düzlemde değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reproduction of reality through digital visual effects in line with cultural, theoretical, technical, and media-based structural approaches. While the digitalization of media transforms modes of communication, the fundamental approaches of the culture industry maintain their validity. Reproduction practices integrated into the standard production processes of creative industries blur the boundaries between physical and digital environments. In this process, hyper-realistic images created with digital visual production tools lead to transformations in modes of information acquisition, seeing, learning, and believing, thereby occupying an influential position in meaning-making processes. These persuasive images, which are frequently encountered in daily life and often accepted without question in the environments where they are presented, become particularly prominent in the field of cinema. The study addresses how digital reality is constructed in“hard world”narratives, which are defined by structures based on physical, scientific, and logical consistency. The ways in which images shaped by visual effects technologies carry cultural meaning and the function of these images in the production of reality are evaluated on a conceptual and structural plane.