Özel efekt bağlamında chroma key uygulaması ve 3d sahne modellemesi: Filinta dizisi ile Avatar filmi arasındaki teknoloji farkları
Chroma key application regarding special effects and 3d scene modelling: Technological differences between Filinta TV series and Avatar film
- Tez No: 582624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KANBUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, özel efekt uygulamalarının sinema teknikleri aracılığıyla ortaya koyulduğu ve çeşitli özelliklerinin uygulanmış olduğu Filinta dizisi ve Avatar filmi arasındaki teknolojik farklılıklara değinilmiştir. Çalışma, yöntemsel olarak nitel araştırma modeliyle yürütülmüştür. Araştırmada ilk olarak“Filinta”dizisi ile“Avatar”filminin teknolojik donanımı ve yapılış süreci anlatılıp, kullanılan teknolojik gelişmeler ele alınmış daha sonra da görseller kullanılarak çalışma desteklenmiştir. Sanal gerçeklik duygusunun filmde çeşitli şekillerde teknolojik dekor ve görüntülerle ortaya konulmasına karşılık, gerçeklik duygusu dizide gerçek mekanların doğal çekimleri ve arka plan efektleri kullanılarak sağlanılmıştır. Her iki yapım da teknolojiden yararlanmış, fakat filmde bu daha fazla yapılmıştır. Avatar'daki dramatik anlatım biçimi üç boyutlu ve yüksek teknolojili kameralarla birleştirilerek kullanılmış, Filinta'da ise GreenBox and Blue yöntemleti aracılığıyla mekanlar üç boyuttan ziyade daha gerçekçi bir yaklaşımla sunulmuştur. Kısaca, filmdeki mekân duygusu sanal ve iç mekanda oluşturulmuşken, dizide plato ve gerçek mekanlar kullanılmıştır. Bu anlamda dizide daha az teknolojiye ihtiyaç duyulmuştur veya konu bunu gerektirmektedir. Filmdeki değişimler üst açılı çekimler kullanılarak verilmiş, dizide ise bu değişimler faklı anlatımlar ve çeşitli aksiyonlara ek olarak entrikalar dahil edilerek sağlanmıştır. Bu da birçok özel efekt tekniğini kullanmayı gerektirmektedir. Bu değişimler, özellikle Chroma Key kullanılarak, yani bir renk tonunun kaldırıp sanal ortam veya gerçek ortamların background olarak birden fazla görüntüsünü birleştirerek sunulmuştur. Filinta'da, Composite temelli Chroma, parlayan bir fotoğraf kullanılarak, monokrom arkaplanın önündeki nesneyle başlayıp ve arkaplan görüntüsünün belirli bir renk sekansı ile değiştirilmesiyle oluşturulmuştur. Teknolojik olarak, Avatar'da oyuncuların yaptığı bütün hareketleri kaydeden, yüz hareketlerini yakalama tekniği kullanılmıştır. Dizide ise, bu ileri teknolojik yöntemden ziyade, gerçek yansımanın sağlanabilmesi için çeşitli efektlerle bu duygu verilmeye çalışılmıştır, özellikle de yavaşlatma tekniğiyle sunulmuştur. Filmde ve dizide,“izleyicide büyük etkiler bırakan ve gerçeklik hissi yaratan yakın planlar”için karakterlerin yüzlerine büyük önem verilmiştir. Bu bağlamda, oyuncuların yüzlerine monte edilen ve yüzlerine çizilmiş işaret yerlerine odaklanan HD (Yüksek Tanımlı) kameralar ve yazılımlar aracılığıyla yüz kaslarının kapsamlı bir haritası ve dökümü yakalanmış ve bu görüntüler dijital ortama aktarılmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan film ve dizinin kendi içinde çeşitli ileri çıkan yönleri bulunmaktadır. Fakat, esas mesele günümüzde ortaya konulan yapıtların gerçeklik hissini vermesi için bazen sanal düzenlemeler kullanarak bazen de hikâyenin kendi dönemine has platolarda çekim yaparak bunu gerçekleştirmesidir; kullanılan yöntemler ve teknoloji, ortaya konulan ürünleri daha iyi şekilde yansıtmayı sağlamaktadır. Bu anlamda, yapımları dizi ve film olarak ayırmaktan ziyade, yapım aşamasında kullanılan tekniklerle değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır. Bu açıdan baktığımızda, Avatar filmi, hem kullanılan teknik hem de yöntem olarak döneminin üzerinde bir yapıt olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This work aims to assess the technological differences between Avatar film and Filinta television series, in which special effects applications were introduced through cinema techniques and various features were applied. Qualitative research model was used as the method. In the research, firstly, the technological equipment and the production process of Avatar movie and Filinta Tv series were explained, then, the technological developments used in the films were discussed, and lastly, the study was supported with pictures. In the film, the sense of reality in a virtual world was presented with technological decorations and images in various ways, while in the series, real locations were used and the sense of reality was provided with natural shots and background effects. As it appears, both works have made use of modern filmmaking technology, although the techniques used in the film are more advanced and plenty. The dramatic narrative style in Avatar was constructed by combining three-dimensional and high-tech cameras, while in Filinta, Green Box and Blue techniques were used to present a more realistic sense of location rather than 3D. In short, the space in the shots were virtual while in the series the scenes were shot mostly in real locations and film sets. In this sense, less of a technological approach was present in the series, or rather it was necessary due to the topic. The changes in the film were given by incorporating high-angle shots, and the series they were given by incorporating different narration and action styles as well as making use of the plot; which requires the use of many special effects techniques. In particular, these changes were presented by using Chroma Key technique, which is removing a color tone while combining multiple virtual or real location visuals as the background. In Filinta, in order to create Composite-based Chroma, a glowing photo consists of starting with the object in front of the monochrome background and replacing the background image with a specific color sequence was used. Technologically, Avatar film uses the technique of capturing facial movements that records all the movements of the actors. In the Filinta series, this effect was tried to be given using various effects in order to provide a more realistic reflection, in particular, with deceleration technique. Great attention was given to the faces of the characters for close-ups, which have a great impact on the film and the series in order to create“a sense of reality that which prepossesses the audience”. In this regard, a comprehensive map and the breakdown of the facial muscles was captured and digitized by using computer software, as well as the HD (High Definition) cameras that were mounted towards the faces of the actors to focus on the markings done on their faces. There are several prominent aspects of the film and the series that were analyzed within the scope of this study. However, the real issue is that the productions made today giving a sense of reality, sometimes through virtual arrangements and sometimes through story-specific film sets, as the methods and technology used in the production process provide a better reflection of the works presented. In this sense, rather than categorizing productions as series and films, it would be more accurate to evaluate with the techniques used in production. From this point of view, the Avatar film can be considered as the“superior”work of its time, both in terms of technique and method.