Repairing the broken dialogue: A holistic conservation framework for the Ottoman clock towers
Kopan bir diyaloğun yeniden kurulması: Osmanlı saat kuleleri için bütüncül bir koruma çerçevesi
  1. Tez No: 1007146
  2. Yazar: ATİYE IŞIL ERTOSUN ORTAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Saat kuleleri, yapı ile zaman ölçüm teknolojilerinin benzersiz kesişimini temsil eden, toplumsal zaman kültürünün en somut mimari ifadelerinden biridir. Ancak zaman ölçüm teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte kamusal saatler gündelik yaşamdaki merkezi rolünü yitirmiş, bu da yapıların artan bir ihmal ve işlevsel eskime süreciyle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Bu gerileme yalnızca maddi boyutta kalmamış; kulelere adanmış bakıcıların azalması ve mekanizmaların sessizleşmesi, yapı ile şehir arasındaki geleneksel diyaloğun kopmasına neden olmuştur. Zaman içerisinde, bir dönemin etkin kamusal göstergeleri olan bu yapılar, kentsel ritimlerden ve kolektif bellekten uzaklaşarak edilgen anıtlara dönüşmüştür. Bu çalışma bilinçli bir metodolojik değişim önermektedir. Saat kulesine meydanın karşısından bakmak, pasif bir kentsel nirengi noktası veya statik bir tarihi anıt olarak görmek yerine, kendisini doğrudan kulenin durduğu noktadan konumlandırarak, kente doğru bakar. Bu yapıların mekânsal, duyusal, yapısal ve işlevsel bileşenleri arasındaki ilişkiyi yakalamak için etkileşimli belgeleme yöntemini kullanan bu araştırma, saat kulesini sosyal ve kentsel gerçekliklere kök salmış, yaşayan, bütünleşik bir mimari ve mekanik sistem olarak yeniden kavramsallaştırır. Bu tez, söz konusu yapılar ile günümüz toplumu arasındaki ilişkiyi yeniden kurgulamak amacıyla kapsamlı koruma kriterleri tanımlamakta ve bütüncül bir çerçeve geliştirmektedir. Önerilen model; kültürel anlamdan kentsel entegrasyona, mekanik işlevsellikten idari düzenlemelere kadar uzanan yedi stratejik aks üzerinde kurgulanmıştır. Kuleyi mimari, mekanizma ve insan odaklı bakım/koruma pratiklerinin bütünleşik bir sistemi olarak ele alan bu çerçeve; koruma sorumluluğunun kurumsallaştırılması ve kulenin kentsel peyzajdaki iletişimsel rolünün yeniden canlandırılması için özgün bir okuma ve metodoloji sunar. Nihayetinde bu çalışma, Osmanlı dönemi saat kulelerinin toplumun ortak mirasının yaşayan ve etkin bileşenleri olarak varlığını sürdürmesini sağlayacak farklı bağlamlara uyarlanabilir ve ölçeklenebilir bir strateji önermektedir.
Özet (Çeviri)
Clock towers stand as prominent architectural expressions of a society's temporal culture, representing a unique intersection of built form and horological technology. As advancements in timekeeping gradually diminished the central role of public clocks in daily life, these structures entered a period of increasing neglect and functional obsolescence. This decline was not merely physical. The loss of dedicated keepers and the silencing of mechanisms disrupted the traditional dialogue between the tower and the city. Over time, these once-active civic markers became static monuments, largely detached from the collective memory and urban rhythms they were designed to regulate. This study proposes a deliberate methodological shift. Rather than viewing the clock tower from across the square merely as a passive urban landmark or a static historical monument, it looks outward from where the tower stands. Utilizing engaged documentation to capture the spatial, sensory, structural, and operational interdependencies of these structures, the research reconceptualizes the clock tower as a living, integrated architectural and mechanical system embedded in social and urban realities. This dissertation defines a comprehensive set of conservation criteria and develops a holistic framework to reconfigure the relationship between these structures and the contemporary public. The proposed model is organized across seven strategic axes, ranging from cultural and urban integration to mechanical functionality and administrative regulations. By addressing the tower as a unified system of architecture, machinery, and stewardship, the framework offers a methodology for institutionalizing responsibility and reactivating the tower's communicative presence within the urban landscape. Ultimately, this study offers a scalable strategy to ensure that Ottoman clock towers remain active participants in shared cultural heritage.