Havacılık çalışanlarının sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik algı ve deneyimi
Aviation employees' perceptions and experiences regarding sustainability practices
- Tez No: 1007160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAŞAK TAVMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
HAVACILIK ÇALIŞANLARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK UYGULAMALARINA YÖNELİK ALGI VE DENEYİMİ Küresel çevresel sorunların artması ve iklim değişikliği ile mücadele çabalarının yoğunlaşması, sürdürülebilirlik kavramını birçok sektör için stratejik bir öncelik haline getirmiştir. Havacılık sektörü yüksek enerji tüketimi ve karbon emisyonları nedeniyle sürdürülebilirlik tartışmalarının merkezinde yer almakta ve bu alanda geliştirilen uygulamaların yalnızca teknolojik çözümlerle değil, aynı zamanda çalışanların bu uygulamaları nasıl algıladığı ve deneyimlediğiyle yakından ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Bu bağlamda çalışanların sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik algı ve deneyimlerinin incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, havacılık çalışanlarının sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik algı ve deneyimlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini havacılık sektöründe görev yapan pilotlar, kabin ekibi, yer hizmetleri personeli ve operasyon çalışanları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, 30 havacılık çalışanı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA 2018 yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, havacılık çalışanlarının sürdürülebilirlik kavramını büyük ölçüde çevresel etkilerin azaltılması, kaynakların verimli kullanımı ve kurumsal sorumluluk kapsamında değerlendirdiğini göstermektedir. Sürdürülebilirlik uygulamaları kurum imajını güçlendirmekte ve kurumsal aidiyet duygusunu artırmaktadır. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik uygulamaları operasyonel süreçlerde ek sorumluluklar ve iş yükü oluşturabilmektedir. Bulgular ayrıca çalışanların sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik farkındalık ve katılım düzeyinin bu uygulamaların kurum içinde etkin biçimde uygulanmasında belirleyici bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
AVIATION EMPLOYEES' PERCEPTIONS AND EXPERIENCES REGARDING SUSTAINABILITY PRACTICES The growing prevalence of global environmental issues and intensified efforts to combat climate change have made sustainability a strategic priority for many industries. The aviation sector is at the center of sustainability discussions due to its high energy consumption and carbon emissions, and it is widely acknowledged that the initiatives developed in this area are closely linked not only to technological solutions but also to how employees perceive and experience these initiatives. In this context, examining employees' perceptions and experiences regarding sustainability initiatives has gained importance. This study aims to reveal aviation employees' perceptions and experiences regarding sustainability practices. The study's sample consists of pilots, cabin crew, ground services personnel, and operations staff working in the aviation sector. Accordingly, in-depth interviews were conducted with 30 aviation employees, and the data obtained were analyzed using thematic analysis with the MAXQDA 2018 software. The research findings indicate that aviation employees largely perceive the concept of sustainability within the context of reducing environmental impacts, efficient use of resources, and corporate responsibility. Sustainability practices strengthen organizational image and enhance a sense of organizational belonging. However, sustainability practices may also create additional responsibilities and workloads within operational processes. The research findings also reveal that employees' levels of awareness and participation regarding sustainability practices are a decisive factor in the effective implementation of these practices within the organization.