Çalışan ve çalışmayan kadınlarda algılanan stres, sezgisel yeme, beden imajı algısı ve beslenme durumlarının karşılaştırılması
Comparison of perceived stress, intuitive eating, body image perception, and nutrition status in employed and unemployed women
  1. Tez No: 1007195
  2. Yazar: ELİF TUANA BÜYÜKÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma çalışan ve çalışmayan kadınlarda algılanan stres, sezgisel yeme, beden imajı ve beslenme durumunun karşılaştırılmasını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2 Haziran-25Eylül tarihleri arasında Özel İstanbul Cerrahi Hastanesinde beslenme ve diyetetik polikliniğine başvuran 124 kadın ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılanlar 62 çalışan kadın, 62 çalışmayan kadın şeklinde ayrılmıştır. Çalışmaya dahil etme kriterleri;18-65 yaş aralığında kadın yetişkin ve çalışma için gönüllü olmaktır. Çalışmanın dışlama kriterleri ise, çalışma sorularını cevaplama yeteneğini etkileyebilecek bilişsel bozuklukları olan bireyler, majör psikiyatrik bozukluk geçmişi olan bireylerdir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu, 24 Saatlik Besin Tüketim Kayıt Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Sezgisel Yeme Ölçeğ-2 ve Beden İmajı Ölçeği'dir. Veriler değerlendirilerek elde edilen sonuçlara göre katılımcıların yaş ortalaması 34.69±10.87 yıl olarak tespit edilmiştir. BKİ değerleri ise toplamda 25.28 ± 4.72 kg/m² olarak hesaplanmıştır. BİÖ ölçeğine verilen yanıtlara göre çalışan ve çalışmayan kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Çalışan kadınların ASÖ puan ortalaması (37.87± 5.91), çalışmayan kadınların puan ortalamasından (39.11 ± 6.00) daha düşük olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. (p>0.05). Çalışmayan kadınlarda beden imajı ile sezgisel yeme düzeyi arasında da pozitif yönlü, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p<0.05). Çalışan kadınlarda ise beden imajı ile sezgisel yeme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the comparison of perceived stress, intuitive eating, body image, and nutritional status between working and non-working women. The study was carried out between June 2 and September 25 at the Nutrition and Dietetics Outpatient Clinic of Private Istanbul Cerrahi Hospital with 124 women who applied to the clinic. The participants were divided into two groups: 62 working women and 62 non-working women. The inclusion criteria were being a female adult between the ages of 18–65 and volunteering to participate in the study. The exclusion criteria included individuals with cognitive impairments that could affect their ability to respond to the study questions and individuals with a history of major psychiatric disorders. Data collection tools included a General Information Form prepared by the researcher, a 24-Hour Dietary Recall Form, the Perceived Stress Scale (PSS), the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), and the Body Image Scale (BIS). According to the evaluated data, the mean age of the participants was found to be 34.69 ± 10.87 years, consistent with the literature. The overall Body Mass Index (BMI) was calculated as 25.28 ± 4.72 kg/m². Based on the responses to the Body Image Scale, no statistically significant difference was found between working and non-working women. Although the mean Perceived Stress Scale score of working women (37.87 ± 5.91) was lower than that of non-working women (39.11 ± 6.00), this difference was not statistically significant (p > 0.05). Among non-working women, a positive, weak, and statistically significant relationship was found between body image and intuitive eating levels (p < 0.05). In contrast, no significant relationship was found between body image and intuitive eating levels among working women (p > 0.05).