Yeni şehir yaratımı bağlamında kent yönetişimi: Özel statülü şehirler örneği
Urban governance in the context of creating new cities: Example of charter cities
  1. Tez No: 1007196
  2. Yazar: ÖZKAN DURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Kamu Yönetimi, Political Science, Urban and Regional Planning, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yeni şehir çalışmaları, sosyal bilimlerde giderek önem kazanan bir tartışma alanı haline gelmektedir. Literatürde yeni şehirler çoğunlukla nüfus projeksiyonları ve küresel kentleşme dinamikleri çerçevesinde ele alınmaktadır. Ancak bu tez, yeni şehir yaratımını sermayenin kriz eğilimleri üzerinden analiz etmektedir. Bu bağlamda, Harvey'in mekansal sabit kavramı, yeni şehir yaratımının temelinde yatan nedenlerden birisi olarak ifade edilmelidir. Yeni şehirlerin işleyişinde ise“yeni kurallar”vurgusu öne çıkmaktadır. Bu yaklaşım, mevcut kentsel düzenlemelerin yetersiz kaldığı varsayımından hareketle, yeni şehirlerin farklı yönetsel ve hukuki çerçevelerle yönetilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bununla birlikte, söz konusu kuralların kapsamı ve içeriği net biçimde tanımlanamadığından, yeni şehirler yeni düzenlemelerin arandığı deneysel yönetişim alanları olarak değerlendirilmektedir. Paul Romer tarafından 2009 yılında geliştirilen özel statülü şehirler yaklaşımı, mekansal sabit ve yönetsel deneysellik tartışmalarıyla birlikte ele alınabilecek önemli bir örnek sunmaktadır. Bu tezde özel statülü şehirler yaklaşımı, Honduras'ın Roatan Adası'nda kurulan Prospera örneği üzerinden incelenmektedir. Ayrıca Özel Statülü Şehirler Enstitüsü tarafından yayımlanan podcast içerikleri, söylemsel analiz yoluyla çalışmanın bulgularını destekleyen tamamlayıcı veri kaynağı olarak kullanılmaktadır. Tezin temel amacı, deneysel yönetişim pratiklerinin özel statülü şehirler bağlamında kamusal alanı nasıl yeniden yapılandırdığını ve öğrenme ile deneme-yanılma süreçlerinin hangi sonuçları ortaya çıkardığını analiz etmektir. Bu doğrultuda araştırma, yeni şehirlerin kenti piyasa temelli hizmet sunum birimine ve özelleşmiş bir yatırım aracına nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Prospera örneğinde, deneysel yönetişim uygulamalarının kent sakinlerini“sözleşmesel ilişkiler”ve“deneme süresi”gibi mekanizmalar aracılığıyla piyasa rasyonalitesine nasıl entegre ettiği tartışılmaktadır. Sonuç olarak çalışma, yönetişim alanındaki yeniden ölçeklendirme süreçlerinin hukuki esneklik ve kurumsal özerklik üzerinden serbest piyasa uygulamalarını genişlettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
New city studies are becoming an increasingly important area of debate in the social sciences. In the literature, new cities are mostly discussed within the framework of population projections and global urbanization dynamics. However, this thesis analyzes new city creation through the crisis tendencies of capital. In this context, Harvey's concept of the spatial fix is considered one of the fundamental drivers underlying the creation of new cities. In terms of how new cities function, emphasis is placed on the notion of“new rules.”This approach is based on the assumption that existing urban regulations are insufficient and argues that new cities should be governed through different administrative and legal frameworks. However, since the scope and content of these rules cannot be clearly defined, new cities are evaluated as experimental governance spaces in which new regulatory frameworks are actively sought. The charter city approach developed by Paul Romer in 2009 provides an important example that can be discussed in relation to both the spatial fix and governance experimentation debates. In this thesis, the charter city approach is examined through the case of Prospera, established on the island of Roatan in Honduras. In addition, podcast content published by the Charter Cities Institute is used as a complementary data source supporting the findings of the study through discourse analysis. The main objective of the thesis is to analyze how experimental governance practices restructure the public sphere within the context of charter cities and what kinds of outcomes emerge from learning and trial-and-error processes. In this regard, the research examines how new cities transform urban space into a market-based service provision unit and a specialized investment instrument. In the case of Prospera, the study discusses how experimental governance practices integrate urban residents into market rationality through mechanisms such as“contractual relationships”and“trial periods.”Ultimately, the study demonstrates that rescaling processes in the field of governance expand pro-market practices through legal flexibility and institutional autonomy.