0900 ziraat kiraz çeşidinde maya (Saccharomyces cerevisiae) uygulamasının yaprak besin içeriği üzerine etkisi
Effect of yeast (Saccharomyces cerevisiae) application on leaf nutrient content in 0900 ziraat cherry variety
- Tez No: 1007198
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN OKATAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar ili Sultandağı ekolojik koşullarında yetiştirilen '0900 Ziraat' kiraz çeşidinde maya (Saccharomyces cerevisiae) uygulamasının yaprak besin maddesi içeriğine olan etkilerini araştırmak ve uygun maya dozunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 25 yaşındaki kiraz ağaçlarında gerçekleştirilmiş ve Saccharomyces cerevisiae çözeltisi ağaçların taç izdüşümüne topraktan uygulanmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 5 tekerrürlü olarak yürütülen çalışmada; kontrol (0), 5, 10 ve 15 ppm olmak üzere dört farklı doz uygulaması denenmiş ve toplam 20 ağaç kullanılmıştır. Uygulama sonrasında hasat döneminde alınan yaprak örnekleri makro ve mikro besin maddeleri yönünden analiz edilmiştir. Bulgulara göre, azot içeriği kontrol grubunda %1,93, 10 ppm'de %2,16 ve 15 ppm'de %2,31 olarak belirlenmiş ve yüksek konsantrasyonda belirgin bir artış göstermiştir. Kontrol grubunda 2.916 mg/kg olan fosfor içeriği 5 ppm'de 3.670 mg/kg'a yükselirken, 15 ppm'de 2.855 mg/kg'a düşmüştür. Potasyum içeriği, en yüksek değerine 10 ppm'de 26.950 mg/kg ile ulaşmıştır. Kalsiyum 15 ppm'de kontrol grubuna göre artış gösterirken, magnezyum artan dozlarla birlikte tutarlı bir artış göstermiştir. Demir içeriği 10 ve 15 ppm dozlarında artış gösterirken, bakır 15 ppm'de önemli bir düşüş göstermiştir. Çinko düşük dozda belirgin bir düşüş göstermiş, ancak 10 ve 15 ppm dozlarında artış göstermiştir. Manganez ise önemli bir değişim göstermemiştir. Elde edilen sonuçlar, Saccharomyces cerevisiae uygulamasının kiraz yapraklarının besin içeriğini artırarak kimyasal gübrelere biyogübre alternatifi olma potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Ancak fosfor ve kalsiyum gibi elementler açısından daha tutarlı sonuçlar elde etmek için farklı bahçelerde ve farklı zamanlarda tekrarlanan denemeler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of yeast (Saccharomyces cerevisiae) application on the leaf nutrient content of the '0900 Ziraat' sweet cherry variety grown under Sultandağı, Afyonkarahisar ecological conditions and to determine the optimal yeast dose. The study was carried out on 25-year-old cherry trees, and the Saccharomyces cerevisiae solution was applied to the soil within the canopy projection of the trees. In the study conducted according to the randomized complete block design with 5 replications; four different doses as control, 5, 10, and 15 ppm were tested, and a total of 20 trees were used. Leaf samples collected during the harvest period after the application were analyzed in terms of macro and micro nutrients. According to the findings, the nitrogen content was determined as 1.93% in the control group, 2.16% at 10 ppm, and 2.31% at 15 ppm, showing a significant increase at high concentrations. While the phosphorus content, which was 2,916 mg/kg in the control group, increased to 3,670 mg/kg at 5 ppm, it decreased to 2,855 mg/kg at 15 ppm. Potassium content reached its highest value at 10 ppm with 26,950 mg/kg. While calcium showed an increase at 15 ppm compared to the control group, magnesium showed a consistent increase with increasing doses. Iron content increased at 10 and 15 ppm doses, whereas copper showed a significant decrease at 15 ppm. Zinc showed a significant decrease at the low dose but showed an increase at 10 and 15 ppm doses. Manganese did not show a significant change. The obtained results show that Saccharomyces cerevisiae application has the potential to be a biofertilizer alternative to chemical fertilizers by increasing the nutrient content of cherry leaves. However, it is recommended to conduct repeated trials in different orchards and at different times to obtain more consistent results in terms of elements such as phosphorus and calcium.