Kitabu't-Tıbb (Şeyhi Mahmud) (Giriş-inceleme- metin-dizin)
Kitâbu't-Tıbb (Introduction-analysis-text-index)
  1. Tez No: 1007248
  2. Yazar: REVŞAN KORKUTATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Kitabuˈt-Tıbb, 63 varak ve 40 bâbdan oluşan tıpla ilgili bilgi veren mensur bir eserdir. Uyuz, çıban, sigil, uçuk, sıtma, demregü (sıtma), sara gibi çeşitli hastalıklara ve bu hastalıkların tedavisi için kullanılabilecek çeşitli bitki adlarına yer veren didaktik bir eserdir. 16. yüzyılda kaleme alınan eserin yazarı Şeyhi Mahmud'dur. Kitabuˈt-Tıbb üzerinde yapılan bu çalışma Giriş, İnceleme, Metin ve Dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kitabuˈt-Tıbb adlı eserin muhtevası, nüshası, yazarı, yazılış tarihi ve sebebi üzerinde durulmuştur. İnceleme bölümünde metnin dil özellikleri üzerinde durulmuş, yazım (imlâ), ses bilgisi ve şekil bilgisi özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Metin bölümünde eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Dizin'de metnin dizini oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda yararlandığımız kaynakların bulunduğu Kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Kitabuˈt-Tıbb is a prose work on medicine consisting of 63 foils and 40 chapters. It is a didactic work that includes information on various diseases such as scabies, boils, warts, herpes, malaria, epilepsy, and the names of various plants that can be used to treat these diseases. The author of the work, written in the 16th century, is Şeyhi Mahmud. This study on Kitabuˈt-Tıbb consists of Introduction, Review, Text, and Index sections. The introduction discusses the content, manuscript, author, date of writing, and reason for writing the work entitled Kitabuˈt-Tıbb. The analysis section focuses on the linguistic features of the text, examining its orthography, phonology, and morphology in detail. The text section provides the transcribed version of the work. The index contains an index of the text. The study includes a bibliography listing the sources used.