Çağdaş sanata yansıyan“at”teması üzerine bireysel yorumlamalar
On the theme of“horse”as reflected in contemporary art individual interpretations
- Tez No: 1007247
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
Özet
Bu tez, at figürünün tarihsel süreçte kazandığı çok katmanlı anlamları ve bu anlamların çağdaş sanattaki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Tarih öncesi mağara resimlerinden günümüze uzanan süreçte at; güç, hareket, iktidar, özgürlük ve kutsallık gibi kavramlarla ilişkilendirilmiş, özellikle Türk kültüründe kolektif bellek ve kimlik açısından önemli bir simge hâline gelmiştir. Bu bağlamda çalışma, atın mitolojik, kültürel ve sembolik dönüşümünü tarihsel bir perspektifle ele almaktadır. Tezin çağdaş sanat bölümünde, 1960 sonrası kavramsal sanat pratikleri içinde at figürünün yeniden yorumlanma biçimleri incelenmiştir. Jannis Kounellis, Marino Marini, Maurizio Cattelan, Damien Hirst ve Nic Fiddian-Green gibi sanatçıların çalışmaları üzerinden at imgesinin mekân, malzeme ve düşünsel içerik bakımından geçirdiği dönüşüm değerlendirilmiştir. Türk çağdaş sanatında ise Süleyman Saim Tekcan, Mehmet Başbuğ, Günseli Kato ve Tevfik Türen Karagözoğlu'nun üretimleri, atın kültürel bellek ve bireysel anlatı bağlamındaki sürekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde, sanatçının seramik pano ve heykelleri aracılığıyla at figürüne yönelik bireysel yorumlar geliştirilmiş; geleneksel referanslar ile çağdaş ifade olanakları arasında bir ilişki kurulmuştur. Sonuç olarak tez, at figürünün tarihsel sürekliliğini koruyan, aynı zamanda çağdaş sanatta yeni anlam katmanları üreten dinamik bir imge olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the multifaceted meanings that the horse figure has acquired throughout history and the reflections of these meanings in contemporary art. From prehistoric cave paintings to the present day, the horse has been associated with concepts such as power, movement, authority, freedom, and sacredness, and has become an important symbol in terms of collective memory and identity, especially in Turkish culture. In this context, the study addresses the mythological, cultural, and symbolic transformation of the horse from a historical perspective. In the contemporary art section of this thesis, the ways in which the horse figure has been reinterpreted within conceptual art practices after 1960 are examined. The transformation of the horse image in terms of space, material, and intellectual content is evaluated through the works of artists such as Jannis Kounellis, Marino Marini, Maurizio Cattelan, Damien Hirst, and Nic Fiddian-Green. In Turkish contemporary art, the works of Süleyman Saim Tekcan, Mehmet Başbuğ, Günseli Kato, and Tevfik Türen Karagözoğlu reveal the continuity of the horse in the context of cultural memory and individual narrative. In the application section of the study, the artist developed individual interpretations of the horse figure through ceramic panels and sculptures; a relationship was established between traditional references and contemporary expressive possibilities. As a result, the thesis reveals that the horse figure is a dynamic image that maintains its historical continuity while simultaneously generating new layers of meaning in contemporary art.