Sığırlarda Yersinia enterocolitica o:9 prevalansının belirlenmesi
Detection of the prevalence of Yersinia enterocolitica o:9 in cattle
  1. Tez No: 1007282
  2. Yazar: SERCAN GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
İzolasyonu zor olan ve zaman gerektiren Y. enterocolitica'nın taşıyıcılığı ve prevalansı hakkında bilgiler çok sınırlıdır. Bu çalışmada sığırların bağırsak mikroflorasında yer alan Y. enterocolitica'nın ve Y. enterocolitica O:9'un prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada %10-16 prevalans temelinde 327 adet dışkı örneği değerlendirilmiştir. Dışkı örnekleri ikili ikili birleştirilerek bir ön zenginleştirme besiyerinde izolasyon gerçekleştirilmiştir. İzolasyon için ön zenginleştirme, dışkı örneğinin 10°C de 10 gün sorbitol ve safra ilaveli PBS (PSB) de inkübasyonu ile sağlanmış, agarda selektif izolasyon ise besiyerlerinde %3 agar kullanımı ile sağlanmıştır. MALDI-TOF analizi ile kültürde Y. enterocolitica şüpheli izolat 20 olarak tanımlanmış ancak PCR ile bu sayı 19 olarak belirlenmiştir. 19 izolatın 2'si Y. enterocolitica O:9 olarak per gen bazlı PCR ile tanımlanmıştır. Y. enterocolitica identifikasyon oranı 19/327 (%5,81) ve Y. enterocolitica O:9 oranı ise 2/327 (%0,61) olarak belirlenmiştir. Ayrıca Y. enterocolitica suşlarının patojenitesi yadA gen bazlı PCR ile %52,63 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Y. enterocolitica prevalansının %5,81 olarak belirlenmesi ve suşların %52,63 ünün virülans plazmidde bulunan yadA genine sahip olması sığır dışkı kaynaklı kontaminasyonlardan kaçınılması ve hijyenik şartlara hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ayrıca Y. enterocolitica O:9 prevalansının %0,61 olarak belirlenmesi serolojik testlerde Y. enterocolitica O:9 kaynaklı kros-reaksiyonların çok düşük gelişebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Information on the carriage and prevalence of Y. enterocolitica, which is difficult and time-consuming to isolate, is very limited. This study aimed to determine the prevalence of Y. enterocolitica and Y. enterocolitica O:9 in the intestinal microflora of cattle. Based on a prevalence of 10-16% determined in previous studies, 327 fecal samples were evaluated. Two fecal samples were transferred to a pre-enrichment medium for isolation. Pre-enrichment for isolation was achieved by incubating the fecal sample in phosphate-buffered saline with sorbitol and bile salts (PSB) at 10°C for 10 days, and selective isolation on agar was achieved using 3% agar in the culture media. MALDI-TOF analysis identified 20 suspected Y. enterocolitica isolates in culture, but PCR determined this number as 19. Two of these 19 isolates were identified as Y. enterocolitica O:9 by per gene-based PCR. The identification rate for Y. enterocolitica was determined as 19/327 (5.81%) and for Y. enterocolitica O:9 as 2/327 (0.61%). Furthermore, the pathogenicity of Y. enterocolitica strains was determined as 52,63% by yadA gene-based PCR. In conclusion, the determination of a Y. enterocolitica prevalence of 5.81% and the presence of the yadA gene in the virulence plasmid in 52,63% of all strains indicate the need to avoid contamination from bovine fecal matter and to be sensitive to hygienic conditions. Additionally, the determination of a Y. enterocolitica O:9 prevalence of 0.61% suggests that cross-reactions caused by Y. enterocolitica O:9 in serological tests are very unlikely.