Geçmişin büyülü dünyasından geleceğin fantastik dünyasına billur köşk masallarının Propp metodu ile incelenmesi ve yapay zekâ ile uyarlama denemesi
From the magical world of the past to the fantastic world of the future analysis of billur mansion tales with Propp method and adaptation with artificial intelligence
- Tez No: 1007285
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Masallar; genellikle hayali ve fantastik ögelerle dolu; milletlerin yaşamını, kültürünü, dünya görüşünü en saf haliyle yansıtan metinlerdir. Masallar; içerisinde geliştiği toplumun kurallarını, gelenek ve göreneklerini barındırırlar ve zamanla onları geliştirerek gelecek nesillere aktarırlar. Billur Köşk masalları Anadolu-Türk masallarının ilk derlemesidir. Bu yönüyle kültürümüz için son derece önemli bir eserdir. Vladimir Propp masalların yapısını ortaya koymak üzere ayrıntılı bir yapısal analiz metodu geliştirmiştir. Bu yöntem ile masalların yapısı belirlenebilmektedir. Çağımızdaki teknolojik gelişmeler ile pek çok alanda yapay zekâlar kullanılmaktadır. Özellikle ana hatları belirgin, rasyonel sahalarda çeşitli analiz ve değerlendirmeler için yapay zekâ kullanımı insan zihninin önüne geçmektedir. Yapay zekâdaki bu gelişimin yazın sahasına etkisi merak konusudur. Çalışmada Propp metodu ile yapısı ortaya çıkartılacak Billur Köşk masalları bu yapılar doğrultusunda yapay zekâ ile tekrar üretilecektir. İkinci adımda, yapay zekâ ile üretilen yapay metinleri orijinal masallar ile karşılaştırarak yapay zekânın bu alandaki gelişimi, yetkinliği ve kullanılabilirliği tetkik edilecektir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are narratives filled with imaginary and fantastical elements that reflect the life, culture, and worldview of nations in their purest form. They contain the customs, traditions, and social rules of the society in which they have developed and, over time, preserve and transmit these values to future generations. Billur Köşk Tales represent the first collection of Anatolian–Turkish fairy tales and, in this respect, constitute a highly significant work for our cultural heritage. Vladimir Propp developed a detailed structural analysis method to reveal the underlying structure of fairy tales. Through this method, the internal composition and organization of tales can be identified. With the technological advances of our age, artificial intelligence is now employed across many fields. Particularly in domains characterized by clear frameworks and rational structures, AI has begun to surpass human cognitive capacity in performing analysis and evaluation tasks. The influence of these developments in artificial intelligence on the field of literature has become a subject of curiosity. In this study, we will reproduce the Billur Köşk Tales—whose structures have been identified using Propp's method—through artificial intelligence, adhering to these structural patterns. In the second stage, we will compare the AI-generated texts with the original fairy tales in order to examine the progress, competence, and applicability of artificial intelligence in this domain.