Örgütsel çeviklik ve iklimin, Endüstri 4.0 teknolojileri ile finansal performansa etkisi; Türk maden işletmeleri üzerine biraraştırma
The effect of organizational agility and climate on financial performance with Industry 4.0 tecnology research conducted on Turkish mining enterprises
- Tez No: 1007287
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte işletmeler, rekabet avantajı elde edebilmek ve sürdürülebilirliklerini sağlayabilmek amacıyla üretim, teknik ve yönetim süreçlerinde çeşitli değişiklikler gerçekleştirmektedir. Bu süreçte işletmelerin sahip olduğu örgütsel iklim ve örgütsel çeviklik, değişen çevre koşullarına uyum sağlama ve yeni teknolojilerin benimsenmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Almanya'da ortaya çıkan Endüstri 4.0 ile birlikte üretim sistemleri daha akıllı, esnek ve hızlı karar verebilen yapılara dönüşmüştür. Bu dönüşüm, üretim süreçlerinde verimliliğin artırılması, maliyetlerin azaltılması ve ürün kalitesinin geliştirilmesi açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle Endüstri 4.0 teknolojileri kısa sürede dünya genelinde yaygınlaşmış ve birçok işletme tarafından üretim süreçlerine entegre edilmeye başlanmıştır. Maden işletmelerinde ise rezerv alanlarının daha etkin değerlendirilmesi, işletme maliyetlerinin azaltılması, zaman tasarrufu sağlanması ve çalışan güvenliğinin artırılması gibi nedenlerle Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanımı giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren maden işletmelerinde örgütsel iklim ve örgütsel çevikliğin firma finansal performansı üzerindeki etkisinde Endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanımının rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda maden işletmelerinde örgütsel iklim ve örgütsel çeviklik düzeyleri ile Endüstri 4.0 teknolojilerine yönelik farkındalık ve kullanım düzeyleri incelenmiş ve elde edilen bulguların firma finansal performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the acceleration of globalization and technological developments, businesses are implementing various changes in their production, technical, and management processes in order to gain a competitive advantage and ensure their sustainability. In this process, the organizational climate and organizational agility possessed by businesses play an important role in adapting to changing environmental conditions and adopting new technologies. With the emergence of Industry 4.0 in Germany, production systems have become smarter, more flexible, and capable of making faster decisions. This transformation offers significant opportunities in terms of increasing efficiency, reducing costs, and improving product quality in production processes. For this reason, Industry 4.0 technologies have quickly become widespread worldwide and have begun to be integrated into production processes by many businesses. In mining operations, the use of Industry 4.0 technologies is becoming increasingly important for reasons such as more effective evaluation of reserve areas, reduction of operating costs, time savings, and increased worker safety. This study aims to reveal the role of Industry 4.0 technology use in the impact of organizational climate and organizational agility on company financial performance in mining companies operating in Turkey. In this context, the levels of organizational climate and organizational agility in mining companies and their attitudes towards Industry 4.0 technologies were examined.