Tek taraflı psödoeksfolyasyon sendromu bulunan olgularda her iki gözün HRT III (heidelberg retinal tomography III) ile glokomatöz değişiklikler yönünden incelenmesi
The examination of both eyes for glaucomatous changes with heidelberg reti̇nal tomography (HRT III) i̇n patient with unilateral pseudoexfoli̇ati̇on syndrome
  1. Tez No: 1007294
  2. Yazar: MEHMET ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN KUĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
TEK TARAFLI PSÖDOEKSFOLYASYON SENDROMU BULUNAN OLGULARDA HER İKİ GÖZÜN HRT III (HEİDELBERG RETİNAL TOMOGRAPHY III) İLE GLOKOMATÖZ DEĞİŞİKLİKLER YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Bu çalışma Mart 2005-Aralık 2006 tarihleri arasında SB Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Göz Polikliniğine rutin muayeneye gelenler arasından seçilen, klinik olarak tek taraflı PES olan 20 olgu çalışma grubunu ve PES olmayan 20 olguda kontrol grubunu oluşturacak şekilde 40 olgunun 80 gözünde yapıldı. Çalışmamızın ana amacı; eksfolyasyonun kendisinin GİB' deki artışın katkısı olmadan da optik sinir başına zarar verip vermediğini araştırmak idi. Glokoma, göz hipertansiyonuna veya iki taraflı PES'e dönüşmemiş tek taraflı PES bulunan olgularda olabilecek optik sinir başı değişikliklerinin HRT ölçümlerine ne şekilde yansıdığını tespit ederek, bu değişikliklerin glokomatöz hasar yönünde bir anlam ifade edip etmediğini belirlemek açısından, olguların PES olan gözlerinin (Grup 1) HRT bulgularını, PES bulunmayan diğer gözlerinin (Grup 2) ve ayrıca her iki gözünde PES olmayan kontrol grubu olgularının gözlerinin optik sinir başı HRT ölçümleri ile karşılaştırdık. Tek taraflı PES bulunan olguların gözlerinin yaş ve cinsiyet uyumlu PES bulunmayan kontrol grubu ile karşılaştırılması sonucunda CV, MRNFLT ve RNFLcsA gibi parametrelerde erken glokomatöz hasar olarak gösterilebilecek istatistiksel olarak anlamlı değişimler saptadık. Tek taraflı PES bulunan olgularda her iki göz arasında fark olmayışı, buna karşın PES' li gözlerin (Grup 1) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bahsettiğimiz anlamlı farklılıkları saptamış olmamız sonrasında, PES'in klinik olarak tek gözde saptanmış olsa dahi, klinik olarak saptanmamış olmasına rağmen diğer gözüde etkilemiş, aslında bilateral tutulum gösteren ancak asimetrik ilerleyen sistemik bir hastalık olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
THE EXAMİNATİON OF BOTH EYES FOR GLAUCOMATOUS CHANGES WİTH HEİDELBERG RETİNAL TOMOGRAPHY (HRT III) İN PATİENT WİTH UNİLATERAL PSEUDOEXFOLİATİON SYNDROME. This study has been carried out during the period between March 2005 and December 2006 in front of 80 eyes of 40 events, which have been chosen as to contain 20 events with unilateral PES as clinical for the work group and 20 events without PES as the control group amongst from group of people who have arrived at SB Dr. Lutfi Kirdar Kartal Education and Research Hospital 1st Eye Clinic. The main object of our work was to research whether the exfoliation itself could damage the optical nerve head without contributing to the increase of the internal eye pressure. By determining what kind of reflection the Glaucoma has on the HRT measurements of the nerve head changes, which can take place on the unilateral PES events that have not been transformed onto eye hypertension or onto bilateral PES events and in order to determine whether these changes have any meaning in relation to the glaucomation, we have compared the HRT results of the PES event eyes (Group 1) with the other eyes without PES bilateral ( Group 2) and in addition with the control group that do not have PES bilateral. We have determined statistically meaningful changes, which can be shown as the glaucomation damage with the parameters like CV, MRNFLT and RNFLcsA as the result of the comparison of the events with the unilateral PES with the control group that do not have any PES in unison with regards to age and sex. We have reached to the conclusion after we have determined the above mentioned meaningful differences following the fact that there is not any difference between the both eyes on the events that have unilateral PES, but when the eyes with PES (Group 1) are compared with the control group that; even if the PES has been determined clinically in one eye only and although it has not been determined clinically, this has effected the other eye and this is an systemic illness that shows bilateral ecliptic but progresses asymmetrically