Risk yönetimi bakış açısından Türkiye ve Avrupa Birliği insansız hava araçları kurallarının mukayesesi ve öneriler
Comparison of Turkish and European Union unmanned aerial vehicles rules from a risk management perspective and recommendations
- Tez No: 1007340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanım alanlarının hızlıca genişlediği İnsansız Hava Araçlarının kullanılmasına ilişkin olarak Türkiye ve Avrupa Birliği kurallarını risk yönetimi bakış açısından mukayese ederek var ise mevzuattaki mevcut boşlukları ortaya çıkartmak, konuya ilişkin literatüre katkı sağlamak ve öneri sunmaktır. Araştırmada İnsansız Hava Araçlarının kullanılmasına ilişkin Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından yayımlanmış yönetmelikler, kılavuzlar, İHA kullanımına ilişkin akademik makaleler, U-Uzayı, Avrupa Birliği İHA Stratejisi ile konuya ilişkin basında yer alan haberlerde literatür taraması yapılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, İnsansız Hava Araçlarının risk durumuna göre yeniden sınıflandırılmasına, İHA ile kargo taşımacılığına ilişkin yasal mevzuatın düzenlenmesine, yüksek riskli İHA uçuşları ile görüş hattının ötesinde icra edilecek uçuşlara ilişkin yasal mevzuatın düzenlenmesine, İnsansız Hava Araçlarının sigortalanmasına ilişkin yasal mevzuatın düzenlenmesine ihtiyaç bulunduğu ve Avrupa Birliğince yürütülen U–Uzay bileşenine entegre olma ihtiyacı bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare Turkish and European Union regulations regarding the use of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), whose areas of use are rapidly expanding in parallel with technological advancements, from a risk management perspective. This study aims to identify any existing gaps in legislation, contribute to the literature on the subject, and offer recommendations. This research includes a literature review and content analysis of regulations and guidelines published by Turkey and the European Union regarding the use of Unmanned Aerial Vehicles, academic articles on UAV use, U-Space, the European Union UAV Strategy, and related press coverage. In conclusion, it has been determined that there is a need for reclassification of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), necessary regulations for the new classification, regulations regarding cargo transportation by UAVs, regulations regarding the insurance of Unmanned Aerial Vehicles, integration into the U-Space component implemented by the European Union, and identification of what should be applied for high-risk UAV flights.